Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Tan,HDP’nin Referandumda Kaç Oy Kaybettiğini Açıkladı

Tan,HDP’nin Referandumda Kaç Oy Kaybettiğini Açıkladı
  • 26 Nisan 2017 - 13:59
  • 1.838 kez okundu

Altan Tan, HDP’nin 700 bin oy kaybettiğini söyledi. Tan’a göre bunların 400 bini Kürt illerinden.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, referandum sonuçlarını değerlendirerken, HDP’nin yüzde 1.5’e yakın oy kaybettiğini söyledi.

Erbil merkezli uydudan yayın yapan K24 televizyonuna konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 7 Haziran seçimleriyle beraber AK Parti’den HDP’ye gelen 2 puan muhafazakâr oyun 1,5 puanına yakının hendek siyasetinden ötürü tekrar Ak Parti’ye gittiğini iddia etti. Doğru analiz yapılmaması halinde HDP’nin daha da kan kaybedeceğini belirten Tan, şu görüşleri dile getirdi:
“AK Parti’den gelen ve şu an tekrar geri dönmekte olan Kürt seçmenler, hendek siyasetine karşı çıkmıştır. PKK’nin iki yıl boyunca devam eden yanlış siyasetini onaylamamıştır. Ancak hayır diyen muhafazakar seçmen Ak Parti’ye de teslim olmamıştır.”

‘1 KASIM’DA OYLARIN 1 MİLYONU GERİ DÖNDÜ’

Türkiye genelinde AK Parti oylarında ciddi düşüş olduğunu, oylarında yüzde 10’nun gittiğini, ama Kürt illerinde bunun tersinin olduğunu söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ak Parti oylarından görece bir artış var. Hayır oyları yine çok güçlü. Mesela Diyarbakır’da ‘Hayır’ oyları yüzde 67.6’dır. Bu, çok yüksek bir rakamdır. Ama bir önceki seçime göre düşüş var. Diyarbakır’da AK Parti’de de bir önceki seçime göre görece bir artış var. Önce şu tabloyu ortaya koymak lazım; yani bu bölgede zaten AK Parti’nin, Refah Partisi’nin eskiden beri Kürtler içerisinde ciddi bir tabanı vardı. Dindar, muhafazakar Kürtler, Refah Partisine, Fazilet Partisine, AK Parti’ye oy veriyordu. Türkiye genelinde şu an bütün alan analistleri diyor ki; 2 milyonun üzerinde dindar- muhafazakâr AK Partili Kürt seçmen, oyunu HDP’ye verdi. Bir geçiş oldu, 1 Kasım’da bunların 1 milyonu geri döndü. Şu anda da bir kısmı tekrar geri dönüyor. Yani bölgede 400 bin olmak üzere HDP’nin Türkiye genelinde toplamda 700 bin gibi bir oy kaybı var.”

 

‘HALK İÇ SAVAŞ İSTEMİYOR’

Referandumda ciddi bir ‘Hayır’ çıktığını, bunun çok değerli bir sonuç olduğunu söyleyen HDP’li Tan, “AK Parti’den gelen ve tekrar geri gitmekte olan bir kitle vardır. Bunun sebeplerinin araştırılması lazım. Bunun sebebi de bellidir. Halk iç savaş istemiyor, hendek siyaseti istemiyor, demokratik kanallara destek verilmesini istiyor” dedi.

AK Partinin Ordu’da, Trabzon’da, Samsun’da, İstanbul’da, Ankara’da kendi seçmeninden oy kaybettiğini; Doğu’da, Güneydoğu’da niye kaybetmediği sorusunun da cevaplanması gerektiğini söyleyen Tan, “Cevabı birilerine çok zor geliyor. ‘PKK yanlış yaptı, hendek, iç savaş, çatışma, şiddet, terör, yanlıştı’ diyemiyor yüksek sesle” dedi. (DHA))

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ