Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Selahattin Demirtaş’ Sorusu: O Bir Teröristtir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Selahattin Demirtaş’ Sorusu: O Bir Teröristtir
  • 08 Temmuz 2017 - 19:19
  • 4.911 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi sonrası basın toplantısında konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(‘Selahattin Demirtaş ve Kürt milletvekilleri ne zaman cezaevinden çıkacak?’ sorusu üzerine) Teröristleri cezaevlerinden bırakma yetkisi bizim değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Söylediğiniz kişi bir teröristtir. Öyle bir terörist ki bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp ondan sonra 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten bir teröristtir. Bu sadece suçlarından bir tanesidir. Buna benzer daha nice suçları vardır. ‘Bizim arkamızda PKK var, PYD var, YPG var’ gibi meydan okuyan bir kişidir. Şu anda zaten yargıdadır. Yargı onlarla ilgili ne karar verirse o karar bizim başımız gözümüz üstündedir.”

(Selahattin Demirtaş ile ilgili soru üzerine): Teröristleri cezaevlerinden bırakma yetkisi bizde değildir. Söylediğiniz kişi bir teröristtir. Öyle bir teröristtir ki, bütün Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, 53 Kürt kardeşimi öldürten bir teröristtir. Bunlar bizim arkamızda PKK var, YPG var diye meydan okuyan kişilerdir.

Erdoğan’ın açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

‘TERÖR MÜCADELE DİĞER ÜLKELERDEN AYNI TUTUMU BEKLİYORUZ’

– Zirvenin en önemli konularından biri terörle mücadeleydi. Terör örgütlerinin saldırlarının önlenmesi konusunda başarılı olunamadığını belirtik.

– Terörizmle mücadele planına elimizden gelen desteği vereceğiz. Diğer ülkelerden de aynı tutumu bekliyoruz.

‘ALMAN POLİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

– Alman polisinin fedakarlığını görmemek mümkün değil. Alman polis teşkilatına fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum.”

‘TERÖRE KARIŞANLAR AVRUPA’DA HİMAYE EDİLİYOR’

– PKK terör örgütünün uzantıları Avrupa ülkelerinde her yıl milyonlarca avro haraç topluyorlar. Ülkemiz cinayet işlemiş, terör eylemlerine karışmış bazı kişiler, Avrupa’da himaye ediliyor. Darbe girişimine karışmış FETÖ’cülerin korunması Türk halkını rencide ediyor.”

‘BÖLGEDE DAĞITILAN SİLAHLAR, BAŞKA ÜLKELERE YÖNELEBİLİR’

– Güvenliğimizi tehdit eden oluşumlara karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanmakta taviz vermeyeceğiz. Terör örgütlerine verilen silahları topraklarımızda yapılan eylemlerde ele geçiriyoruz. Bölgede dağıtılan ve namlusu bize yöneltilen silahların yarın dünyanın başka yerindeki eylemlerde kullanılmayacağının garantisi yoktur.

– Avrupa Birliği, mülteciler konusunda verdiği sözleri tutmadı. Projeler sunulmadı diyorlar. Projeler uygulandı. Gelsinler Gaziantep’e görsünler. Mültecileri adalarda, gettolara hapsetmiyoruz. İnsan onuruna yakışır kamplarda ağırlıyoruz.”

– Katar’ın egemenliğine saygı duyulmalı. Kardeş kavgasının kazananı olmaz.

– Türkiye Kıbrıs meselesinin çözümü için çok çaba harcamıştır. Türk tarafının ılımlı ve samimi tavrı karşılık bulmadı. Zirvenin bu şekilde sonuçlanmasından üzüntü duyuyoruz.

‘DÜŞÜNCE VE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA HASSASIM’

– (Bir gazetecinin tutuklanan gazeteci Deniz Yücel’le ilgili soru üzerine) Basın mensupları sınırsız özgürlüğe sahip değildir. Basın mensupları suç işlerse cezaevine girerler. Ben belediye başkanıyken şiir okuduğum için hapse girdim. Düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda hassasım. Eğer bunu bilseniz bunu soruyu bana sormazdınız. Basın mensubu denilenler terör örgütlerine yardım ve yataklık ediyorlar. Bu konuda size diğer ülke liderlerinin vereceği cevabı verebilirim: Bu yargının konusudur ve yargı kararını vermiştir.

‘KONUŞMAMA TAHAMMÜL EDEMEDİLER’

– (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da toplantı yapmasına izin verilmemesi) Almanya’da 3 milyon soydaşım var. Onlarla bu seyahatim vesilesiyle salon toplantısı yapmayı arzu ettim. Fakat Alman yönetimi müsaade etmedi. Buna tahammül edemediler. Bunu hangi özgürlük anlayışıyla bağdaştıracağız? Bir cumhurbaşkanına Almanya’da konuşma izni vermeyenler özgürlüklerden bahsedemezler. Benin siyasi intihar dediğim budur.

– Telekonferansla konuşma arzumuza dahi tahammül edememişlerdir. PKK terör örgütüne müsaade etmişlerdir. Sözde örgüt liderine kendilerine ait paçavralarla yürümesine izin verenler toplantı gösteri hakkını kullanmak isteyen meşru derneklere müsaade etmiyorlar. Türkiye’de böyle bir yasak yok. Türkiye’de anamuhalefet partisinin sözde bir adalet yürüyüşü var devam ediyor.

‘AFRİN’DEN TEHDİT VAR’

– (Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu kararı) Referandum kararını doğru bulmuyorum. Uyarılarımızı ilettik.

– Afrin bizim için bir tehdittir. Afrin’den Kilis’e sürekli bir tehdit var. Biz de angajman kuralları çerçevesinde, oradakilere gerekli dersi vermeye devam edeceğiz.

‘KİM O AKTİVİST?’

– (Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucularıyla ilgili bir soru üzerine) Bunlar, o otelde neden topladılar? Adeta 15 Temmuz’un devamı niteliğinde bir toplantı… İstihbaratın aldığı bir bilgi üzerine polis teşkilatı harekete geçmiştir. Bu aktivist denilenler kim? Kim o aktivisit? ByLock’çular mı, Eagle’cılar mı, terör örgütlerine silah taşıyanlar mı? Haberi doğru kaynaklardan öğrenmelisiniz.

(DUVAR )

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ