Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Tayyip Erdoğan’dan Kürdistan Başkanı Barzani’ye Gönderme

Tayyip Erdoğan’dan Kürdistan Başkanı Barzani’ye Gönderme
  • 17 Eylül 2017 - 13:33
  • 1.533 kez okundu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kürdistan’ın referandumuna bu kez imalı bir şekilde karşı çıktı.

 

Erdoğan’a ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenleyeceği bağımsızlık referandumu soruldu.

Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısını 27 Eylül’den 22 Eylül’e çektiklerini, yerel yönetimin halen aynı anlayışta devam ettiğini söyledi.

“Yani bir defa burada bizleri rahatsız eden bir süreç var. Nedir? Biz bir şey söylüyoruz” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Bizim 350 kilometre orada sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız var. Dindaşlarımız var. Onlar da aynı şekilde. Bizler aynı medeniyetin aslında mensuplarıyız. Yani onların Kürt olması, Türkmen, Arap… Bizler öbür tarafta Türk olarak bizi birbirimizden ayırmıyor. Ama bu anlayışı Irak’ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, biz size buyurun devam edin demeyiz. Bunu kaç kez kendilerine söyledik. Burada bizim bir de farklı yaklaşımımız var.”

Irak’a destek, Barzani’ye gönderme

Cumhurbaşkanı, Türkiye’yle IKBY arasındaki ilişkilere de sözü getirerek IKBY lideri Mesut Barzani’ye seslendi: “Dara girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın… Ama Irak’ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Çocukluk hikayesiymiş… Devlet yönetmek çocukluk olur mu? Burada Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır, tabi ki bir federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin tabii hakkıdır, biz müdahale etmeyiz. Ama aynı şeyleri düşünüyoruz. Şu anda ABD’de (Irak başbakanı) sayın İbadi’yle de görüşmemiz olacak. Ama gördüğümüz kadarıyla aynı istikamete bakıyoruz. O da Irak’ın bölünmez bütünlüğüdür. ‘Türkiye’den bize ses gelmedi, şu gelmedi…’ Ben bir defa MİT müsteşarımızı gönderdim. Sen hala direniyorsan kusura bakma.”

Erdoğan, 22 Eylül’deki MGK’da durumu etraflıca ele alacaklarını ifade ederek “Görüştükten sonra aynı güne Bakanlar Kurulu toplantımız da alındı. Bakanlar Kurulu’muz da bizim tavsiye kararımızı görüşerek bunu karara bağlayacaklar. Böylece Türkiye kesin tavrını ortaya koymuş olacak. Ve bu bizim tabi Trump’la görüşmemizde benim gündem maddelerinden bir tanesidir. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

Irak başbakanı, referandumun şiddetle neticelenmesi sonucunda askeri müdahale seçeneğinin olduğunu söylemişti.

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ