Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Tetikçi Takvim’in Son Skandalı

Tetikçi Takvim’in Son Skandalı
  • 11 Aralık 2015 - 21:42
  • 536 kez okundu

Kürt siyasetine karşı adeta “tetikçi” işlevi gören Takvim Gazetesi bir skandala imza attı. Daha önce hayali Amanpour röportajı yapan gazete, bu kez Demirtaş’ın montaj fotoğraflarını manşetine taşıdı. Daha önce benzer birçok skandala imza atan Takvim’in bugünkü manşetinin de foto montaj olduğu çok geçmeden anlaşıldı. 
ANKARA  – Daha önce birçok montaj ve hayali röportajı gerçekmiş gibi yayınlayan AKP’nin tetikçi basınından Takvim Gazetesi bir skandala daha imza attı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ABD ziyaretinden sonra Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçmesini, “Kardeş Ziyareti” manşeti ile yayınlayan gazete, yine fotomontaj tekniğini kullandı.

Daha önce de yapmıştı

Baştan sona hayali bir haberi Mevlüt Yüksel imzasıyla yayınlayan gazetenin kullandığı fotoğrafın orijinal hali gazeteyi yalanlıyor. Aynı gazete, 7 Haziran seçimleri öncesi 29 Nisan’da “Selo bak abini bulduk” manşetiyle fotoğrafın orijinal halini yayınlamıştı. Daha önce benzer tekniklerle Dersim’de yol kontrolü yapan PKK gerillalarının iki ayrı fotosunu birleştirerek canlı bomba hazırlığı yapıldığını ileri süren gazetenin o dönem kullandığı fotoların da yine montaj olduğunu fotoğrafların aslını yayınlayan DİHA açığa çıkarmıştı.

Fotoğrafın orijinalinde Demirtaş’ta silah da yok

Takvim’in son skandalında ise, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gerilla kıyafetleri içerisinde ve hemen yanı başındaki bir silah ile kardeşi Nurettin Demirtaş’ın yanında gösterildi. Oysa DİHA’nın ulaştığı fotoğrafın orijinalinde Demirtaş’ın fotoğrafının yerleştirildiği yerde bastonlu ve yaşlıca bir sivil oturuyor. Yine gazetenin fotomontaj ile Demirtaş’ın yanında koyduğu silah ise fotoğrafın aslında yok. Sadece Nurettin Demirtaş’ın dizlerinin üzerinde bir silah gözüküyor.

Gazetenin “Sır 12 saat” diye verdiği haberde Demirtaş’ın Kandil’e çıktığı, Nurettin Demirtaş ile görüştüğü ve hava operasyonları başladığı için görüşmeyi yarıda keserek geri döndüğü belirtiliyor. Gazete kendi içerisinde de tutarsız bir şekilde hazırladığı haberde 12 saatlik görüşmenin “yarım kalmış” bir görüşme olarak nitelendirmesi dikkat çekti.

Muhabir tanıdık çıktı!

Haberdeki imza da son derece dikkat çekici. Son skandal habere imza atan muhabir, Gezi eylemleri sonrasında Takvim Gazetesi, “Kirli itiraf!” başlığıyla yayınladığı hayali bir söyleşi yapan CNN International’in ünlü sunucusu Christiane Amanpour ile hayali bir röportaj yaparak yayınlayan Mevlüt Yüksel’den başkası değil. Takvim’in yine o dönem manşette “kirli itiraf” manşeti ile yayınladığı haberde, “Gezi eylemlerini çarpıtarak Türkiye’yi savaş bölgesi gibi gösteren CNN International’ın ünlü sunucusu Christiane Amanpour, Takvim’e konuştu: Her şeyi para için yaptık” iddiasına yer vermişti.

Amanpour, kişisel hesabında yaptığı açıklamada, “Benimle yapılmış SAHTE röportaj yayınladığın için yazıklar olsun @Takvim” diye tweet atmıştı.

(DİHA)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ