Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

‘Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib’e Girdi’ İddiası

‘Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib’e Girdi’ İddiası
  • 13 Ekim 2017 - 02:56
  • 176 kez okundu

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı askerler ve araçların Suriye’nin İdlib kentine giriş yaptığı iddia edildi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin İdlib kentine giriş yaptığı iddia edildi.

Türk askerlerinin, saat 22.15’te İdlib’e girdiği öne sürüldü. Özel kuvvetler ve komandoların da aralarında bulunduğu askerlerin, zırhlı araçlara sınırı geçtiği iddia edildi.

CNN Türk yayınında konuşan gazeteci Nevzat Çiçek de, 80 asker ve 12 aracın İdlib’e giriş yaptığını söyledi. Çiçek, askeri araçlara ait olduğu öne sürülen görüntüleri de cep telefonundan gösterdi.

TSK’nin 9 Ekim’de yaptığı açıklamada, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma gereği düzenlenecek harekat için “keşif faaliyetleri” yapıldığı duyurulmuştu.

Açıklamada, “Gelinen aşamada, ateşkes rejiminin takibi maksadıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, İdlib Bölgesinde icra edeceği harekât kapsamında, gözlem noktaları tesis etmek üzere 08 Ekim 2017 tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başlamıştır” denilmişti.

Türkiye, Rusya ve İran arasında, Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya göre garantör ülkelerden Türkiye, İdlib’e 500 “gözlemci” gönderecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyaretinde, İdlib’de görev yapacak Rus askerlerinin “dışarıda”, Türk askerlerinin ise “içeride” konuşlanacağını söylemişti.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ