Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Türkiye Üzerinden Silah ve Militan Desteği Alıyor

Türkiye Üzerinden Silah ve Militan Desteği Alıyor
  • 06 Mayıs 2016 - 16:01
  • 486 kez okundu
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, El Nusra Cephesi’nin Türkiye sınırı üzerinden silah ve militan desteği almayı sürdürdüğünü söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında konuştu.

Sputnik’in haberine göre, Zaharova’nın açıklamaları özetle şöyle:

“Halep’e militan ve silah akışı gözleniyor”

“Moskova, Halep’teki sessizlik rejiminin güçlendirilmesi için çaba gösteriyor. Suriye’deki teröristlerle tavizsiz mücadele konusunda ısrarcıyız ve partnerlerimizi de buna katılmaya davet ediyoruz.”

“Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Halep’e militan ve silah akışı gözleniyor.”

“El Nusra Cephesi Türkiye sınırı üzerinden silah ve militan desteği almayı sürdürüyor.”

“ABD ayrılmaları konusunda nüfuz edemiyor”

“ABD, destekledikleri muhaliflere El Nusra Cephesi’nden ayrılmaları konusunda nüfuz edemiyor. El Nusra militanları muhalif grupları yeni kanlı provokasyonlar için kullanıyor.”

“Kimyasal terör Irak ve Suriye’de ivme kazanıyor”

“Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Ahmet Üzümcü, IŞİD militanlarının kimyasal silah üretmek için gerekli teknolojilere, bilgilere ve içeriklere erişim sağlayabileceğine dair çekincelerini dile getirdi.

“Üzümcü’nün ifadeleri, Rusya’nın Suriye ve Irak’a ilişkin değerlendirmeleriyle tümüyle örtüşüyor. Bu iki ülkede kimyasal terör ivme kazanıyor.”

“Türkiye istediği her şeyi yapabileceğini sanıyor”

Zaharova, Türkiye’yi Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki hava sahasında ‘tehlikeli uçuşlar’ gerçekleştirdiğini, son ihlallerin AB-Türkiye sığınmacı anlaşmasının ardından yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“NATO, egemen bir ülkenin hava sahasının üyesi tarafından ihlal edilmesine göz yumuyor. Görünen o ki, Türkiye, AB ile imzaladığı sığınmacı anlaşması nedeniyle istediği her şeyi yapabileceğini sanıyor.

“Ankara, Avrupa’ya kendi koşullarını dikte edebileceğini ve AB’ye açıkça şantaj yapabileceğini düşünüyor. Türkiye’nin düşüncesiz politikası, Doğu Akdeniz’de de gerginliğin tırmanmasına yol açacak.”

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ