Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Türkiye’den BM’ye YPG Çağrısı

Türkiye’den BM’ye YPG Çağrısı
  • 19 Eylül 2016 - 15:39
  • 2.596 kez okundu
Türkiye, Birleşmiş Milletler’e YPG’nin, ülkede demografik yapıyı değiştirme ve ülkeyi parçalama girişimi iddiasıyla ciddi insan hakları ihlallerini araştırma çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde, BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, BM İnsan Hakları Konseyi’ne Suriye’deki insan haklarıyla ilgili son raporunu sunarak, ülkedeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi ve Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı da oturumda konuşma yaptı.

Çarıkçı, “BM komisyonunun raporu, Suriye rejiminin işlediği suçları doğrulayan kanıtlar içeriyor. Suriye rejimi ülkedeki tüm sivilleri farklı şekilde hedef alıyor. BM Ortak Araştırma Mekanizması da savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil eden ve ülkede kullanılan son iki kimyasal silahın sorumlusunun rejim olduğunu doğruladı. Rejim, kimyasal silah kullanan DAEŞ ile aynı zihniyete sahip. DAEŞ, bölge ve ötesinde ciddi bir tehdit oluşturuyor” şeklinde konuştu.

YPG’nin de Suriye’de insan hakları ihlallerinde bulunduğunu iddia eden Çarıkçı, “YPG’nin, Suriye’deki ciddi insan hakları ihlallerinin, BM komisyonu tarafından detaylı ve ayrı bir şekilde soruşturulması gerekiyor. YPG’nin Kürt siyasetçileri kaçırması ve demografik yapıyı değiştirme çalışmaları gibi girişimler, Suriye’nin parçalanmasına yol açabilir.” dedi.

Türkiye’nin Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Çarıkçı, Suriye rejiminin, BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen hala ülkede insani yardımların ulaştırılmasını engellediğini savundu.

Ateşkese uyma çağrısı

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’deki yenilenen çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına tüm tarafların uyması çağrısında bulunarak, Suriye’deki insani yardımların hiçbir siyasi güç tarafından siyasileştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Pinheiro, “Ülkede yıl başından bu yana 71 sağlık merkezine saldırı düzenlendi. Sadece Halep’te 25 hastane ve klinik hava saldırılarında hedef oldu. Halep’te eylül başında şehre insani yardımları ulaştıran son 2 yolun da erişime kapatılmasıyla 275 bin sivil abluka altında yaşamaya başladı.” şeklinde konuştu.

NerinaAzad

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ