Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Türkiye’nin Olası Afrin Operasyonu’na ABD’den Açıklama Geldi

Türkiye’nin Olası Afrin Operasyonu’na ABD’den Açıklama Geldi
  • 15 Kasım 2017 - 21:51
  • 1.897 kez okundu

Afrin’e yönelik operasyon yapmak isteyen Türkiye’ye, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinden konuya ilişkin açıklama geldi.

Uluslararası Koalisyon açıklamasında “ortaklarımızı destekleyeceğiz” denilerek olası operasyona karşı çıktığını ifade etti.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Dillon, video konferans yöntemi ile ABD Savunma Bakanlığı’na bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine Sözcü Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Gazeteci, “IŞİD karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?” sorusunu da yöneltti.

Soru üzerine Albay Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti. Dillon, “Burada da ortağımız DSG’dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir” diye konuştu.

Albay Dillon koalisyonun, IŞİD dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD’nin IŞİD operasyonlarına katılmış YPG unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şu yanıtı verdi:

“IŞİD ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, IŞİD ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik.

Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer IŞİD ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız.”

(zer.news)

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ