Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Türkmen Köylülerden Erdoğan’a ‘Duvar’ Şikayeti

Türkmen Köylülerden Erdoğan’a ‘Duvar’ Şikayeti
  • 22 Eylül 2017 - 11:07
  • 557 kez okundu

Suriye sınırına örülen duvara Suriyeli Türkmen köylülerinden tepki geldi. Sınıra iki kilometre uzaklıkta yaşayan 26 köylü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilmek üzere Hatay Valiliği’ne şikayet dilekçesi yazdı.

Türkiye’nin Hatay’da Suriye sınırına inşa ettiği duvara iki kilometre uzaklıkta yaşayan Yamadi köylüleri şikayetçi. Köylüler, tarımsal üretimlerini engellediği gerekçesiyle şikayetlerini dilekçe yazarak Hatay Valiliğine gönderdi.

Karar’dan Hilal Öztürk’ün haberine göre, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye sınırına ördüğü duvarlara Türkmen asıllı Suriyeli köylülerden itiraz geldi. Hatay Valiliği’ne başvuran 26 köylü, Yayladağı-Topraktutan-Bayır Bucak bölgesinde bulunan Yamadı köyleri arasındaki duvar çalışmalarının, tarımsal ve yerleşim alanı olarak kullandıkları topraklarda yapıldığı uyarısında bulundu.

Valiliğe gönderdikleri dilekçeyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazan Türkmen köylüler, iç savaş nedeniyle son derece mağdur olduklarını, güvenlik duvarı çalışmasının da yeni mağduriyetlere yol açacağını kaydetti. Köylüler dilekçede şunları yazdı:

‘TARIMSAL ALANDA İNŞAAT’

“Ülkemizde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye Cumhuriyetinin haklı olarak almak istediği tedbir mahiyetinde sınır güvenliğini sağlamak ve yasa dışı geçişleri engellemek amacıyla duvar örme çalışmalarına başlandı. Yapılan çalışmalar tarafımızdan gözlemlenmiş olup sınırın dışında, bizim Suriye’de sahip olduğumuz, tarımsal ve yerleşim amacıyla kullandığımız arazilerimizin içinden çalışma yapıldığı görülüyor. Suriye’deki savaş nedeniyle son derece mağdur olduğumuz ve yüzyıllar boyunca sınır boyunda olduğumuzdan dolayı Türkiye’ye en ufak bir zararımız olmadığı tarafınızca malumdur. Yapılan sınır güvenliği çalışmalarının yeniden gözden geçirilerek, tarımsal, yerleşim alanı ve yaşam kapısı olarak kullandığımız arazilerle ilgili daha hassas çalışma yapılmasını istiyoruz.”

 

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ