Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Tuşba Belediyesi’nde ” Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” Gözaltısı

Tuşba Belediyesi’nde ” Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” Gözaltısı
  • 16 Eylül 2017 - 15:39
  • 903 kez okundu

Van’ın Tuşba Belediyesinde ” Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” işlemleri yapan bazı şahıslar göz altına alındı.

VAN – Van Emniyet Müdürlüğü tarafından, kent merkezi ve İlçelerinde ” Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik”  işlemleri yapan şahıs/şahısların tespit edilmesi ve deşifresine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında bir operasyon gerçekleştirdi.

15 Eylül 2017 tarihinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince; Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında “Kamu Kurumu Aracı Kılınmak sureti ile Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” suçuna ilişkin aralarında halen Tuşba Belediyesinde görevli harita mühendisi M.E.G, İlimizde harita ve kadastro firmaları bulunan A.A, S.C, A.G ve M.Y.S isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır. ” denildi.

Soruşturma kapsamında elde edilen veriler ve belgeler ışığında Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından dijital halde olan ve asıl paftaları gösteren kayıtlar ile Tuşba Belediyesine sunulan sahte olduğu anlaşılan paftalara üzerinde inceleme yapılmış, yapılan inceleme neticesinde,

Bilirkişi tarafından;

“Van Büyükşehir Belediyesinden resmi olarak alınan Tuşba İlçe sınırlarını kapsayan kağıt formundaki resmi imar paftalarını dijital ortama aktarılması ile arşivlenmesi ve polyester paftalara çıktıların alınabilmesi için yapılan ihalenin, ihale sözleşmesi ve iş tanım kurallarını uygulamayarak resmi imar paftalarının bir kısmının gerçeğe aykırı şekilde değiştirilmiş olması suçlamasına ilişkin olarak imarsız alanları ilgili mercilerden karar alınmadan imarlı gibi gösterilmesi, park alanlarının ticaret, konut, ibadet yeri vb. vasıflarla gösterilerek ifraz edilmesi, konut imar adalarının değiştirilmesi sureti ile yol hatlarının kaydırılması, 1655 kotu altında kalan alanların rekreasyon alanı vasfından çıkarılarak yeni imar adalarının oluşturulması, Belediye Meclis kararı alınmadan yeni kitlelerin oluşturulması, usulsüz ruhsat belgesi düzenleme, usulsüz ifraz, tevhit gibi iş ve işlemlerde gerçek dışı imar durum belgesi düzenlendiği”  şeklinde rapor tanzim edilmiştir. İfadesi yer aldı.

Emniyette yapılan açıklamanın devamında ise,” İlimiz merkezinde ve İlçelerimizde haksız kazanç sağlayan suç organizasyonlarına karşı yürütülen mücadelemiz aralıksız ve kararlı bir şekilde devam etmektedir.” şeklinde belirtildi.

Kaynak: vandahaber.com

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ