Twitter’da dengbêjleri, eserlerini, klam ve ağıtlarını hikayeleri ile birlikte anlatan ve tanıtan, zaman zaman asimilasyon bir parçası olarak Türkçeleştirilen Kürt müziğini ve bu müzikleri çalarak kendi ürünleriymiş gibi pazarlayanları ifşa eden Serhat Eyalet Lordu (@eyalet_lordu) isimli sosyal medya fenomeni, milliyetçilerin dillerinden düşürmediği “Ölürüm Türkiyem” parçasının da çalıntı olduğunu paylaştı.

En son Serdar Ortaç’ın izinsiz olarak Koma Wetan’ın 1978’de yayınlanan “Cahiltî” eserini nasıl 2000 yılında albümünde kullandığının hikayesini ortaya çıkaran ve açılan #HırsızSerdarOrtaç tagı ile TT listesine girmesini sağlayan @eyalet_lordu, bu kez de Mustafa Yıldızdoğan’ı gündemine aldı.

Serhat Eyalet Lordu, özellikle milliyetçi kesimlerin dillerinden düşürmediği, yayınlandığı günden beri gözaltına alınıp işkence tezgahlarından geçirilenlere dinletildiği insan hakları örgütlerinin raporlarında dahi yer alan “Ölürüm Türkiyem” parçasının müziğini, Koma Dengê Qamişlo’nun 1986 yılında kayıt altına aldığı “dayê” (anne) parçasından aldığını duyurdu.

Hem orijinal Koma Dengê Qamişlo’nun 1986 yılındaki kaydı, hem de Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” kaydını aynı videoda paylaşan Serhat Eyalet Lordu, mesajında Yıldızdoğan’a şu çağrıyı yaptı: “Sayın, @myildizdogann bu konuda Kürt-Türk kamuoyunu bilgilendirecek bir açıklama yapacak mısın?

Koma Qamışlo: 1986

Mustafa yıldızdoğan: 1993”

Yayınlandıktan kısa bir süre sonra yüzlerce Retweet ve beğeni alan mesajın altına Yıldızdoğan’a çok sayıda tepki mesajı da yağdı.

Sessizliğini koruyan Mustafa Yıldızdoğan’ın Serhat Eyalet Lordu’nun paylaşımına ne yanıt vereceği merakla bekleniyor.

Mustafa Yıldızdoğan’ın 1993 yılında piyasaya sürülen “Türkiyem” ismini taşıyan üçüncü albümün yapımını Selçuklu Müzik üstlendi. 12 parçadan oluşan albümde söz konusu parçanın sözlerinin Dilaver Cebeci’ye müziğinin ise Mustafa Yıldızdoğan’a ait olduğu yazılıyor.

Kaynak:DİHABER