Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Uzmanlar Yeni Sistemi Değerlendirdi: TEOG’u da Arayacağız

Uzmanlar Yeni Sistemi Değerlendirdi: TEOG’u da Arayacağız
  • 05 Kasım 2017 - 20:38
  • 209 kez okundu

Eğitim uzmanları adrese dayalı yeni yerleştirme sistemini yorumladı. Düzenlemenin yeni sorunlar getireceğini belirten uzmanlar sınavın aslında kaldırılmadığını, avantajlı öğrencilerin durumunun değişmediğini söylüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine  getirilen adrese dayalı “sınavsız yerleştirme sistemini” eğitim uzmanları mercek altına aldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi adıyla anlatılan sistem sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı.  Twitter’da #TEOG etiketi çok paylaşılanlar (Trending Topic) listesinin başını çekiyor.

Sosyal medyada bazı eğitim uzmanları, yeni sistemin sınavla girilecek lise sayısını sınırlamasının doğru bir yaklaşım olduğunu, bazıları ise değişikliğin çapı daraltılan yeni bir sınav sistemi getireceğini söylüyor.

Yeni sistemi eleştirenler, farklı liselerin eğitim kaliteleri arasındaki “eşitsizlik” nedeniyle, sadece sosyoekonomik açıdan avantajlı öğrencilerin kaliteli eğitim alabileceği görüşünde.

‘AVANTAJLI ÖĞRENCİLER İÇİN OYUN AYNI’

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü Batuhan Aydagül, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Avantajlı öğrenciler için oyun aynı, sadece kuralları değişti” yorumunu yaptı. Aydagül, yeni sistemde ‘nitelikli liselere geçiş’ için sınav yapılacak olmasını eleştiriyor.

 

ABBAS GÜÇLÜ: TEOG’U DA ARAYACAĞIZ

ERG’den Eğitim Uzmanı Yeliz Düşkün’e göre, sınavla öğrenci alan okulların sayısının sınırlanması olumlu ancak ‘eğitim bölgesi’ sistemi nedeniyle, veliler bu defa daha kaliteli buldukları okullara çocuklarını göndermek için sahte ikametgah belgeleri peşinde koşacak ve adreslerini taşımak için mesai harcayacak. Miiliyet gazetesinin eğitim uzmanı Abbas güçlü ise “Yeni sistemden bir şey anlayan var mı? Görünen o ki TEOG’u da arayacağız” mesajını paylaşan Eğitim Uzmanı Abbas Güçlü, “Hani sınav kaldırılacaktı?” yorumunu yaptı.

Eleştirilere katılmayan eğitimci Bekir Gür ise, getirilen sistemin temel yaklaşımının doğru olduğunu, öğrenci ve velileri telaşlandırmaya gerek olmadığını, teknik eksikliklerin telafi edilebileceğini ifade etti.

Açıklanan yeni sistem eğitim sendikalarını da ikiye böldü. Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) eleştirileri karşısında, Eğitim-Bir-Sen (Eğitimciler Birliği Sendikası) adrese dayalı sistemden memnuniyetini dile getirdi.

‘SINAV MERKEZLİ ÇELİŞKİLİ BİR AÇIKLAMA’

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni sisteme ilişkin duyurusunu “sınav merkezli çelişkilerle dolu bir açıklama” olarak değerlendirdi.Eğitim Sen adrese dayalı yeni sistemle ailelerin çocuklarını yakındaki imam hatip okullarına yollamak zorunda kalacağını savunuyor.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TEOG’un yerini alacak sistemde sınav mecburiyetinin kalkması ve yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınmasının “doğru bir yaklaşım” olduğunu söyledi.

Ali Yalçın Twitter hesabında şu iadeleri kullandı:

“Sınava 8’inci sınıf öğrencilerinin girmesi ve seçkinci eğitim için okul sınırlamasının yapılması, bunun yüzde 10 düzeyinde tutulması yerindedir. Dersanelerde kullanılan seviye sınıfları gibi okulların seviyeye göre alımına/tasnife son verilmek istenmesi pedegojik açıdan isabetlidir.

Sınıfların homojen değil heterojen bir şekilde oluşmasının, gözden çıkmış okul ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısını dağıtacağını söyleyen Ali Yalçın, İsteğe bağlı sınava giren öğrencilere seçkinci eğitim kategorisindeki okullarla adrese dayalı okuldan da tercih hakkı doğru bir yöntem” dedi.

Yalçın’a göre, adrese dayalı sistem “yeni okul yatırımlarındaki çarpıklığı” da ortaya çıkaracak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uzmanların adrese dayalı yerleştirmeyle ilgili kaygılarına önceki açıklamasında yanıt vererek “Velilerimizin tercihi dışında öğrencilerimizi herhangi bir okula göndermeyeceğiz” dedi.

Açıklamalardan tatmin olmayan Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ise “Mahalli yerleştirme ne işe yarıyor o zaman?”  sorusunu soruyor. (BBC Türkçe)

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ