Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Van KJA : Kayyumları Tanımıyoruz

Van KJA : Kayyumları Tanımıyoruz
  • 17 Eylül 2016 - 16:23
  • 1.604 kez okundu

Van KJA Bileşenleri düzenledikleri basın açıklamasında kayyum atamalarını protesto ederek, kayyumu tanımadıklarını açıkladı.

 

Van KJA Birleşenleri tarafından kayyum atamalarını protesto etmek amacıyla Rojbin Kadın Yaşam Merkezi önünde yapılan basın açıklamasına DBP PM Üyesi Gülcihan Şimşek, Kadın Belediye Eş Başkanları, Barış Anneleri ile KJA Aktivistleri katıldı.

Van KJA Bileşenleri adına basın açıklamasını yapan Saray Belediye Eş Başkanı Zilan Aldatmaz,  kayyum atamalarıyla demokrasiye darbe vurulduğunu söyledi. Van genelinde yüksek oylarla seçilen İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp Belediye binalarına polis eşliğinde baskınların yapıldığını söyleyen Aldatmaz, ‘Yönetime el koyduk’ diyen kayyumlarla halkın iradesinin hiçe sayıldığını belirtti.

Son bir yıldır bölgede sürdürülen savaş konsepti ile binlerce insanın katledildiğini, evlerin ve kentlerin bombalanmadığını,yaşam alanlarının yok edildiğini ifade eden Aldatmaz, “ Her seferinde onurlu barışı savunan siyasetçiler, emekçiler, aydınlar ve kadınlar hedef alınmış, tutuklanma ve işkenceler artmıştır. Tüm bu zorbalığa karşı halkların kendi kendini yönetmek ve barış içinde yaşamak iradesini sahiplendi. Yerel yönetimlere yapılan kayyum darbesiyle mevcut iktidar her alanda diktatörlüğünü baskıyla sürdürüyor. OHAL gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararnameler çıkarılarak halkın iradesi hiçe sayılmış, anayasa ve tüm evrensel hukuk ilkeleri ihlal edilmektedir. 12 Eylül darbe sürecinde atananları halk tanımamıştır. Bugün atanan kayyumlar da halkın temsilcileri değildir. Halkın sorunlarını çözmek bir yana yarattığı anti-demokratik ortamla daha köklü sorunların oluşmasına neden olacaktır. Nitekim, Silvan’da kayyumun ilk işi kadın kurumunu kapatıp binasını işgal etmek olmuştur. “ dedi.

‘BİZİM İÇİN YEREL YÖNETİMLER KADINLARIN DİRENİŞİNİN BİR KAZANIMIDIR’

Konuşmasını ‘Biz kadınlar için demokratik yerel yönetimler kadınların direnişinin ve mücadelesinin kazanımıdır” diye sürdüren Aldatmaz,  “ Nasıl ki Eşbaşkanlık sistemi ve eşit temsiliyet kadının yerel siyasete katılımının önünü açmışsa bu kazanımlarımızı biz erkek devlet zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Bu kadına yönelik siyasi bir şiddettir, müdahaledir. Kentleri kadın öncülüğünde yeniden inşa etmek isteyen yerel yönetim anlayışına vurulan kayyum darbesi asla kabul edilemez, gasptır, işgaldir, katılımcı, kadın özgürlükçü iradeye müdahaledir, tanımıyoruz. Şu an kayyum atanan belediyelerimizin eşbaşkanları bir yıl önce z aten kayyum zihniyetiyle tutuklandı, görevden alındı. Tutuklu Kadın belediye eş başkanlarımızın şahsında buradan halkımıza sesleniyoruz. Kayyumları tanımayacak, mahallelerde, sokaklarda, meydanlarda halkla beraber mücadelemizi sürdüreceğiz.” Diye konuştu.

ŞİMŞEK : KAYYUMLAR HALKIN İRADESİNİ YOK EDEMEZ

Aldatmaz’ın ardından söz alan DBP PM Üyesi Gülcihan Şimşek ise şöyle konuştu : “  Kayyumları tanımadığımızı belirtmek istiyoruz. DBP 106 belediyesine yönelik geliştirilen bu süreci kabul etmiyor. Gönderilen müfettişler bir hırsızlık görememiştir. Bu belediyeler halkımızın iradesiyle seçilmiştir. Halkımız bunu kabul etmeyecektir. Bu yaşanan gasptır, işgaldir. Bu Kürtlere yönelik bir darbe sürecidir. Siyasi bir darbe söz konusudur. AKP’nin yaptığını iyi görmek gerekiyor. Seçimlerde kaybeden AKP hükümeti kayyum zihniyeti ile yeniden bunun kendisine olumlu dönüşünün olacağını düşünüyor. Ancak bu kayyumlar halkın iradesini ortadan kaldıramaz.”

Açıkmaların ardından KJA Bileşenleri “Jin, Jiyan, Azadi” sloganları atarak kayyumu protesto etti.

Kaynak: vanaktuel

4822689

5419758

6035033

6530390

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ