Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Van Saray’da Seçim Öncesi Psikolojik Baskı Kınandı

Van Saray’da Seçim Öncesi Psikolojik Baskı Kınandı
  • 29 Ekim 2015 - 14:45
  • 375 kez okundu

Van’ın Saray İlçesinde savcılığın 7 Haziran seçiminde görevli sandık başkanları ve memurları ifadeye çağırmasını ilçe yöneticileri ve ifadeye çağrılan kişiler basın açıklamasıyla kınadı.

SARAY – 7 Haziran seçimlerinde ilçe genelinde HDP’nin %94,26 büyük bir başarı oranı elde eden Van’ın Saray ilçesinde 24 sandıkta HDP’nin %100 başarı elde etti. 7 Haziran seçimlerinin ardından 5 ay geçmesinin ardından erken seçim tarihi olan 1 Kasım’a 1 Haftadan az kısa bir süre kalmışken savcılık tarafından 24 sandık başkanı, memur, parti üyeleri ve aralarında muhtarların da bulunduğu 24 sandık görevlisini ifade vermek üzere savcılığa çağrıldı. İfadeye çağrılan kişilere yöneltilen soru ise;”HDP ilçede niye bu kadar büyük oranda oy elde etti?” Görevlilerin savcılığa verdiği cevap ise “bizler dahil herkes kendi özgür iradesini kullandı.” cevabı verildi.

Bu duruma yönelik yapılan basın açıklamasına Saray HDP-DBP ilçe yöneticileri, Van HDP Milletvekili (Adayı) Lezgin Botan, Saray Belediyesi Eş başkanları Zilan Aldatmaz, A.Kadir Çalışkan ve çok sayıda halk katıldı. Konuya ilişkin basın açıklamasını yapan Saray HDP ilçe Eş başkanı Şahabettin Bilmez Şöyle konuştu: ”AKP’nin 7 Haziran seçimlerinde özellikle Kürdistan’da büyük yenilgiye uğrayıp kan kaybetmesi ve Saray ilçe halkının da kendi özgür iradeleriyle Halkların Demokratik Partisini destekleyerek %94,26 büyük bir oranla başarı göstermesi AKP ilçe başkanı ve yandaşlarını büyük hüsrana uğratmıştır. Bu nedenle AKP ilçe başkanı ve yandaşları halkın özgür iradesini hiçe sayarak 7 Haziran’da sandık başında görev yapan memur arkadaşları savcılığa yetmezmiş gib asker ve polislere şikayette bulundu. Tehdit ile burada AKP’nin kirli politikalarından biri olan yıldırma politikasını uygulanmaktadır. Bilmez, AKP yandaşları gibi basit kişilerin işi olan şikayet etmek, tehdit etmek gibi yıldırma politikalarıyla bu halk kesinlikle yılmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sonrası halk olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber:Faruk Özay

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ