Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

VAN TV: Hukuksuz Kararı Tanımıyoruz

VAN TV: Hukuksuz Kararı Tanımıyoruz
  • 29 Eylül 2016 - 13:12
  • 1.497 kez okundu

Dün akşam hiç bir gerekçe bildirilmeden kapatılan kanallar arasında bulunan Van TV’yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaparak yapılan bu hukuk dışı kararı tanımayacaklarını belirttiler.

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi “Bilindiği üzere, dün akşam televizyonumuz olmak üzere 12 televizyon kanalının yayını TURKSAT tarafından hukuksuz bir şekilde durduruldu. Biz de Van TV olarak karara ilişkin şöyle bir açıklama yapma gereği duyduk.

Yayın durdurma kararı bizlere tebliğ edilmediği için henüz tam manasıyla nasıl bir süreç işletildiğini bilemiyoruz. Ancak, yayın durdurma kararının 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alındığı ve TURKSAT’ın da bu karara dayanarak yayınları durdurduğu bilgisini edindik.

Öncelikle VAN TV olarak, bu kararı ve televizyonumuzun yayınının karartılmasını kınadığımızı belirtmek istiyoruz…

 

VAN TV, yayın yaptığı süre boyunca elden geldiğince objektif, dürüst ve ilkeli bir yayın yapmayı kendisine şiar edinmiş bir yayın kuruluşudur. Özellikle son iki yıldır, özelde Van’da, daha genel olarak; bölge genelinde ve Türkiye çapında tüm halkların sesi olmaya çalıştık. Nitekim televizyonumuzun kısa sürede bölgemiz başta olmak üzere Türkiye çapında en çok izlenen kanallar arasında yer alması bunun açık göstergesidir.

Son süreçte hukukun adeta askıya alınarak, yapılan uygulamalar birçok alanda olduğu gibi, basın yayın ve medya alanında da ciddi baskıları beraberinde getirmiştir. Yayın yapan birçok gazete, televizyon, radyo ve farklı yayın kuruluşlarının yayınları durdurulmuş, çok sayıda gazeteci cezaevlerine konulmuştur. Son olarak ülkenin OHAL ile yönetilmeye başlanmasıyla, basına yönelik baskı, sansür ve yıldırmanın daha da arttığını görmekteyiz.

Dün alınan kararla 12 televizyon kanalının birden kapatılmasıyla basın özgürlüğüne en büyük darbe de vurulmuş oldu.

 

Televizyon kanalları ve radyolar için tüm yaptırım ve tasarruf hakkı Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) iken, bu kurul tamamen devre dışı bırakılarak yayınların durdurulmuş olması hukuksuzluğun da göstergesidir.

Açık ki bu ülkenin yönetimi; farklı bir ses, objektif ve ilkeli bir yayın, dürüst habercilik istememektedir.

 

Ancak şunun da bilinmesi gerekir ki; bu tarz yol ve yöntemlerle özgür yayıncılık yapmak isteyen basın, ilkeli yayıncılıkla halkların sesi olmak isteyen gazeteciler susturulamaz. Bu yöntem ancak, hukuksuzluğu daha da pekiştirir.

 

Bizler hukuksuz bir şekilde alınan bu kararı tanımıyoruz… Bu karartma ülkeyi de karanlığa sürükleme isteminin dışavurumudur. Bu nedenle, alınan bu kararın bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca bu konuda tüm kamuoyunun da duyarlılığa davet ediyoruz… İzleyicilerimizi televizyonlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Bizler VAN TV olarak gerekli hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz. Ayrıca yayınlarımız da hem karasal olarak, hem de internet üzerinden http://iframe.dacast.com/b/37114/c/316790 devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

VAN TV YÖNETİM KURULU

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ