Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Van Vekili Adem Geveri, Ala’ya Kürdistan’daki Yıkımları Sordu

Van Vekili Adem Geveri, Ala’ya Kürdistan’daki Yıkımları Sordu
  • 21 Mayıs 2016 - 15:43
  • 925 kez okundu

HDP Van Milletvekili Adem Geveri İçişleri Bakanı Efkan Ala  tarafından Anayasanın 98. ve İç tüzüğün 96. ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

ANAKARA – HDP Van Milletvekili Adem Geveri İçişleri Bakanı Efkan Ala  tarafından Anayasanın 98. ve İç tüzüğün 96. ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi. İşte HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı olarak cevap vermesini istediği soru:

“İslam, savaş halinde bile, insanî değerlere itibar etmeyi, savaş anında, dehşet ve vahşeti sergileyen şiddeti ve hiddeti yasaklar, mutedil hale getirir. Savaşta bile ölçüyü kaçırmamayı bir temel prensip olarak kabul eder, aşırı ve haddi aşan tavırlara karşı müeyyideler getirmiştir. Bu nedenle, İslam hukukunda saldırıya ancak misli ile mukabele edilir; aşırı gitmek suçtur. Kur’an-ı Kerim, düşmanla yapılan yüz yüze savaşta bile, aşırı gidilmesini yasaklar. Peygamberimiz(s.a.v) savaşa gönderdiği komutanlara şu talimatı veriyordu: ‘‘… savaştığınız insanlarla aranızda bir anlaşma var ise ona riayet edin, haddi aşmayın, meşru savaş esnasında öldürdüğünüz insanlara müsle (cesetlerine saygısızlık edip burnunu kulağını kesme) yapmayın, çocukları, yaşlıları, kadınları, ibadethanelerdeki insanları öldürmeyin.” Başka çare kalmadığında meşru hale geldiği için başvurulan savaş bile, İslam’a göre bir katliam, bir körü körüne imha hareketi değildir, olamaz; hedefi ve sınırları belli bir askeri harekettir sadece. Bu hareketten sivillerin, masumların, çevrenin zarar görmemesi için sınırlamalar ve yasaklar getirilmiştir. Savaşın değil, barışın, intikamın değil, merhametin, imha ve tahrip etmenin değil, korumanın esas ve amaç olduğunun bir başka kanıtıdır.

Aylardır Kürdistan’daki il ve ilçelerde geliştirilen sokağa çıkma yasakları, askeri bölge ilanları ve sürdürülen operasyonlarda kadın, genç, yaşlı, sivil onlarca yurttaşımızı kaybettik. Bu operasyonların vardığı son nokta, bir halkın kutsal değerleri olan, bir halkın manevi değerleri olan mezarları, camileri, farklı dinlere ait ibadethaneleri operasyonların hedefi haline gelmiştir. Yakın bir zamanda medyaya yansıyan görüntü ve iddialara göre, devletin güvenlik güçleri tarafından Şırnak’ta Geylani Camii bombalanmaktadır. Cenevre ve Lahey sözleşmelerinde savaş halinde dahi hastaneler, ibadethaneler ve okulların vurulması bir ‘ihlal’ kabul edilir ve bunu yapanlar yargılanır.

Bu bağlamda;

  • Şırnak’ta sürdürülen operasyonlarda Geylani Cami’ye ait olduğu iddia edilen bombalanma görüntüleri doğru mudur?
  • Operasyonlarda tahribata ve yıkıma uğrayan camii ve ibadethaneler hakkındaki iddialara ilişkin olarak hükümet tarafından hazırlanılan herhangi bir rapor ya da çalışma mevcut mudur?
  • Operasyonlarda ortaya çıkan tahribat ve yıkım bilginiz dâhilinde miydi? Bilginiz dâhilinde ise elinizde bu işi haklı gösterecek gerekçeleriniz nelerdir?
  • Bu operasyonlarda neden daha hassas, daha sorumlu davranılmamıştır? Bunun için neden gerekli tedbirler alınmamıştır?
  • Bu yıkıma sebebiyet verdiği iddia edilen güvenlik güçleri hakkında yürüttüğünüz çalışmalar ve aldığınız tedbirler nelerdir? Ne tür yasal işlemler yapılmıştır?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ