Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Van Vekili ‘JÖH’ ve ‘PÖH’ Dersini Meclise Taşıdı

Van Vekili ‘JÖH’ ve ‘PÖH’ Dersini Meclise Taşıdı
  • 14 Nisan 2017 - 00:11
  • 758 kez okundu

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Van’da bir okulda verilen ‘JÖH’,’PÖH’ dersini Milli Eğitim Bakanına sordu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Van’da bir okulda öğretmenlerin öğrencilere yazım kurallarında JÖH ve PÖH şeklinde örnekleri yazdırmasını TBMM gündemine taşıdı.

Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şunları dile getirdi :
Van’ın Tuşba İlçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan Abdülhamit Han Ortaokulu’nda Selma Döndar ve Şule Çınar Acar isimli Türkçe Öğretmenlerinin  Yazım Kuralları dersinde kısaltma için, JÖH, PÖH yazdırdıkları,   yine konuyla ilgili verdikleri örneklerde ise ‘MGK’nın gündemi çok özel’ şeklinde yazılarak yazdırdıkları basına yansımıştır. Daha önce de sosyal medya hesaplarından bu yönlü paylaşımlar yaptığı belirtilen öğretmenlerin bu yazıları yazdırması üzerine öğrenciler durumu velilerine aktarmış, bunun üzerine öğrenci velilerinin okul idaresine başvurdukları basına yansımıştır.
Bu bağlamda;

  • Konu anlatımlarında seçilen örneklerin barışçıl içerikler yerine, toplumsal kaosu tetikleyen, halkı kin ve nefrete sürükleyen içeriklerin tercih edilmesine tepki gösteren velilerin şikayetleri kapsamında okul idaresince başlatılan bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır?
  • Bakanlığınızca belirlenmiş olan Türkçe dersi müfredatında Yazım Kurallarındaki kısaltmalar anlatılırken kullanılan örnekler nelerdir? Selma Döndar ve Şule Çınar Acar isimli Türkçe Öğretmenlerinin kısaltmaları anlatırken JÖH, PÖH’ ü tercih etmelerinin gerekçesi nedir?
  • Yazım kurallarındaki kısaltmalara, çocukların gelişimi için kullanılacak toplumsal barış, tarihsel kültür ve etik üzerine verilecek onlarca örnek varken, neden bu örnekler tercih edilmiştir?

         Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ