Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Van’da 3 İlçede Şap Alarmı

Van’da 3 İlçede Şap Alarmı
  • 07 Mayıs 2016 - 11:47
  • 1.485 kez okundu

Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Van’ın 3 İlçesinde şap hastalığının olduğu tespit edildi.

VAN –  Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne ait web sitesinde yapılan basın açıklaması şöyle:”Ülkemizde birçok farklı tipi görülen ve halk arasında Tabak Hastalığı olarak bilinen Şap Hastalığı, İlimiz Muradiye ve Gürpınar İlçelerimizde İlçe Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimlerce yapılan muayenelerde küçükbaş hayvanlarda klinik olarak şap hastalığı teşhisi konmuş kesin tanı için hasta hayvanlardan numune alınarak Şap Enstitüsü Müdürlüğüne analiz için gönderilmiştir. İpekyolu İlçe Müdürlüğümüzce ihbar üzerine Yukarıgölalan Mahallesinde yapılan kontrollerde klinik olarak tespit edilen şap hastalığı sonrasında laboratuvar tanısı ile hastalığın alt tiplerinden Ülkemizin büyük bir bölümünde zaman zaman salgınlara yol açan O tipi görülmüştür.

Hastalık mihraklarında ve çevresinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gerekli tüm idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler çerçevesinde, hastalık mihraklarında kordon, karantina, temizlik, dezenfeksiyon ve aşılama çalışmaları başlatılmış olup, mihrak çevresinde 10 km yarıçapında bulunan tüm işletmelerin şap hastalığı yönünden taranmasına devam edilmektedir. Mihrak bölgelerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketleri kısıtlanmış ve ilgili muhtarlıklara ve yetiştiricilerimize tüm bilgilendirmeler yapılmıştır.

İlimizde hastalığın önlenmesi için hastalığa maruz kalan bölgede bulunan hayvanların aşılamalarına başlanmış ve ilgili İlçe Müdürlüklerimize ilk etapta 90.000 doz Şap Aşısı gönderilmiş ve yeteri kadar aşının temini için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızdan talepte bulunulmuştur. Hayvan Sağlığı personellerimizden oluşturulan ekiplerce aşılama faaliyetleri aralıksız yürütülürken alınan tedbirlerle hastalık büyük ölçüde kontrol altına alınmıştır.”

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ