Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Van’da 4 AKP’li İsim Hakim Olarak Atandı

Van’da 4 AKP’li İsim Hakim Olarak Atandı
  • 29 Nisan 2017 - 12:06
  • 2.459 kez okundu

Van’da 4 AKP’li hakim olarak atandı. Adalet Bakanlığı’nın CHP İstanbul Milletvekilini yalanladığı saatlerde Van’da 4 AKP’li isim Hakim olarak atandı.

ANF’nin haberine göre atanan hakimlerin Sıfatları, Adalet Bakanlığını bir kez daha yalanladı: AKP Van İl Başkan Yardımcısı Adem Yıldırım, AKP Kadın Kolları Başkanı Nahide Hakan, AKP Milletvekili’nin yeğeni Bekir Yıldız ile AKP Edremit Encümen Adayı Necdet Tarhan, 24 Nisan’dan sonra artık birer hakim.

Adalet Bakanlığı, düşük puana rağmen mülakatla alınan hakimlerden 800’ü AKP’li olmasının ortaya çıkmasını yalanladığı saatlerde, Van’da 4 AKP’li yönetici hakim olarak atanmalarının mutluluğunu yaşıyordu.

AKP, KHK çıkararak yargıda daha kapsamlı kadrolaşma yolunu açtı. Bin 500 hakim açığı var denilerek sınav açtılar ama bin 300 civarınada hakim aldılar. Adalet Bakanlığı’nın “Avukatlıktan hakemliğe geçiş sınavı mülakat sonuçları” 24 Nisan günü açıklandı. Mülakatlarda, yazılı sınavda 80’in üzerinde puan alan birçok isim elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, alınanların en az 800’ünün tek özelliğinin AKP’de yöneticilik görevinde bulunmaları olduğunu söyledi. CHP’li vekil, şunları söyledi: “Mülakata AKP yöneticisi ve üyesi yaklaşık bin avukat giriyor. Bunların 800, yazılıda düşük puanlar almasına rağmen mülakatı kolaylıkla geçiyor. Aslında isimlere baktığınızda kerametlerini anlıyorsunuz. Örneğin, Kadir Nozoğlu. AKP Elazığ Merkez İlçe Başkanı ve artık hakim. Behice Çavuşoğlu, AKP Giresun Kadın Kolları Başkanı. Behice Hanım, AKP’ye üye olduktan sonra, Giresun’un vergi rekortmeni oluyor birkaç kez. Buna rağmen hakimlik mesleğine geçiyor… Belli ki; kendisine HSK üyeliği ya da Yargıtay’ın yolu açılıyor. Ceyda Bozdağ, Edirne Merkez İlçe Başkanlığı yöneticisi. Hacer Alan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in avukatı… Ve bu gibi yüzlerce isim…”

Danıştay Başkanı’nın kızının da avukat olduğunu ve Saray’da staj yaptığına ilişkin haberlerin yalanlanmadığını belirten Yarkadaş, “Yargı tüm organlarıyla bir çürüme yaşıyor” ifadesini kullandı.

BAKANLIĞA GÖRE ‘GAYET UYGUN’

Adalet Bakanlığı, yazılı bir açıklamayla Yarkadaş’ın gündeme getirdiği konuya yanıt verdi. Bakanlık, avukatlık mesleğinden adli ve idari yargı hâkim adaylığına geçiş sınavlarının tamamen mevzuata uygun şekilde gerçekleştirildiğini; mülakat sonucunda yapılan değerlendirmelerin de kanunun öngördüğü esaslara göre yapıldığını ileri sürdü. Sınava katılanların siyasi görüşleri ve eğilimleri değil sadece kanunun öngördüğü esaslara göre değerlendirmeler yapıldığını iddia eden Bakanlık, 900 değil, bin 343 kişinin başarılı olduğunu da ekledi. Saptırma ve iftira diye feveran Bakanlık, bu konudaki haberleri yapanları da tehdit etti.

BAKANLIK AÇIKLAYAMADI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bunun üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yanıt verdi. Yarkadaş, şunları söyledi: “Bakanlık top çeviriyor, sorularımıza yanıt vermek yerine kafa karıştırmaya ve gerçeğin üstünü örtmeye çalışıyor. Bakanlık, atanan hakim sayısı üzerinden tartışma yaratıp kafaları karıştırmaya çalışıyor. Biz AKP üyesi olan ve adli yargıya atanan kişilerin sayısını açıkladık. Bakanlık, sayının dışındaki hiçbir tespitimizi yalanlayamıyor. Örneğin onlarca AKP üyesinin hangi yetenek ve liyakate göre hakim olarak atandığı sorumuza yanıt veremiyorlar. Tüm atamaların mevzuata uygun olduğunu belirten bakanlık, mevzuatın neden değiştirildiğini de açıklayamıyor.”

Yarkadaş, şu soruların da yanıt beklediğini kaydetti:

* Mülakatı kazanarak hakim olmasına karar verilenlerin yüzde 90’ının AKP üyesi ve yöneticisi olması tesadüf mü?

* Mülakatı geçtiği söylenen kişiler içinde karı – koca ve ikiz kardeşlerin özelliği ya da ayrıcalığı nedir?

BU İSİMLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ NE?

İsimleri ve titrleri alt alta sıraladığınızda hiçbir şeyin tesadüf olmadığını görüyorsunuz:

* Aykut Kağnıcı: Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’nın Tokat İl Başkanı.

* Cemil Doğanöz: Eşi AKP Tokat Merkez İlçe Yöneticisi

* Hakan Akbal: AKP Mersin Milletvekili Aday Adayı

* Harun Yüzüak: AKP Balıkesir Edremit eski İlçe Başkanı

* İsmail Fehmi Yaşar: AKP Tokat İl Başkan Yardımcısı

* Mehmet Sinan Cebe: AKP Mersin eski İl Başkan Yardımcısı

* Mehmet Yılmayan: AKP Haliliye İlçe Başkan Yardımcısı

* Mustafa Temir: AKP Tokat eski İl Yöneticisi

* Adem Öztürk: AKP Karadeniz Ereğli eski İlçe Başkanı

* Muhteşem Özarslan: Hatay Erzin eski İlçe Yöneticisi

* Hüseyin Koloğlu: AKP Rize Ardeşen Belediye Meclis Üyesi.

VAN’DA HAKİM OLARAK ATANAN İSİMLER

Adalet Bakanlığı’nın Yarkadaş’ı iftira atmakla suçlayıp bu konudaki haberlerin yayınlanmasını ise gazetecilik etik ve ahlak ilkeleri bağdaşmadığını açıkladığı saatlerde  Van’daki ‘çiçeği burnunda’ 4 yeni hakimin isimde ortaya çıktı. Van’da atanan hakimlerin sıfatları, Adalet Bakanlığını bir kez daha yalanladı. AKP Van İl Başkan Yardımcısı Adem Yıldırım, AKP Kadın Kolları Başkanı Nahide Hakan, AKP Milletvekilinin yeğeni Bekir Yıldız ile AKP Edremit Encümen Adayı Necdet Tarhan, 24 Nisan’dan sonra artık birer hakim.

(ANF)

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ