Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Van’da AKP’li Zahir Soğanda’dan Tuhaf İddialar!

Van’da AKP’li Zahir Soğanda’dan Tuhaf İddialar!
  • 01 Mayıs 2016 - 17:22
  • 1.633 kez okundu

Van’da İpekyolu ilçesi Danışma Meclisi toplantısında konuşan AKP Van il Başkanı Zahir Soğanda, HDP’li Belediyelere ağır eleştirilerde bulunarak, medeniyetten anlamıyor iddiasında bulundu.

VAN – İpekyolu ilçesi Danışma Meclisi toplantısında konuşan AKP Van il Başkanı Zahir Soğanda, HDP’li Belediyelere ağır eleştirilerde bulunarak, medeniyetten anlamıyor iddiasında bulundu. Danışma Meclisi toplantısında konuşan Soğanda; ” Şuan insanlar Yüksekova ‘da Cizre ‘de evinde huzurlu bir şekilde yaşayamıyor. Çocuklarımız okullarında okuyamıyor. Kürtlerin hakkını sözde savunanlar anayasal hakkımız olan okumayı engelleyerek gidip o okulları yakıp yıkıyorlar. Biz Kürt olarak burada siyaset yapıyoruz. Fakat bizim siyaset hakkımızı baskıyla, şiddetle elimizden almaya çalışıyorlar. Onlar gibi düşünmediğimiz için, onlar gibi hareket etmediğimiz için, ‘siyaset yapamazsın’ diyorlar. Bu nasıl bir kürdü savunma hakkıdır. Bunların hedefi burada Müslüman Kürtleri yok etmek” olduğunu öne sürdü.  Soğanda konuşmalarını şu ifadelere yer verdi: “100 sene evvel, bugün daha rahat, huzurlu, her şeyden önemlisi namusumuzla yaşayabilmemiz için bu topraklarda kanlarını döken ecdadın torunlarıyız. Fakat bugün bazı gruplar 100 sene evvel dedelerimize yapılan zulmün aynısını bize yaşatmaya çalışıyorlar. Bizi bu topraklarda huzurumuzla barındırmak istemiyorlar. Irkçılığı yaymaya çalışarak milleti birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Kürtlerin adına sözde temsilen çıkan kesimler bugün sadece Kürtlere zulüm ediyor. İnsanların özgür yaşama hakkını elinden alıyor. Şuan insanlar Yüksekova ‘da Cizre ‘de evinde huzurlu bir şekilde yaşayamıyor. Çocuklarımız okullarında okuyamıyor. Kürtlerin hakkını sözde savunanlar anayasal hakkımız olan okumayı engelleyerek gidip o okulları yakıp yıkıyorlar. Biz Kürt olarak burada siyaset yapıyoruz. Fakat bizim siyaset hakkımızı baskıyla, şiddetle elimizden almaya çalışıyorlar. Onlar gibi düşünmediğimiz için, onlar gibi hareket etmediğimiz için, ‘siyaset yapamazsın’ diyorlar. Bu nasıl bir kürdü savunma hakkıdır. Bunların hedefi burada Müslüman Kürtleri yok etmektir.’’  ‘‘Artık biz Müslümanların Camiye girme hakkını da engellemeye çalışıyorlar. Ben burada tek bir şey söylemek istiyorum. Çekin artık o kirli ellerinizi biz Kürtlerin mabedimizden. Vanımızdan elinizi çekin. Bölgemiz insanının üzerinden çekin elinizi.’’ifadelerini kullandı.

“BUNU YAPABİLECEK KAPASİTEN YOKSA BIRAK GİT”

Konuşmasında Belediyeye de yüklenen Soğanda, ‘‘Sözde Belediyesiniz, hangi Vanlı bugün elini vicdanına koyup temiz bir memlekette yaşıyoruz diyebilir? Belediyesiniz yapın! Şehri temizleyin. Bir temizliktir yapmıyorsunuz. Belediye’nin başka ne işi olabilir? Bu belediyecilikten Van’ı kurtarmamız gerekiyor. Hükümetimiz tarafından 7-8 yıl önce Van’ın can damarı olan Çevre yolu projesi ile ilgili bir karar alınmış. Çevre yolunun alt yapısı yapılmış, ihalesi yapılmış, müteahhite parası verilmiş Çevre yolu yapılacak. Bütün kurumlar üzerine düşen vazifeyi yapmış, lokomotif olması gereken Belediye 7-8 yıldır buna çelme takıyor ve engellemeye çalışıyor. Yol medeniyettir. Bunlar medeniyetten anlamaz. Madem siz bir şey yapmıyorsunuz hükümetimizin Van’a hizmet etmesini engellemeyin. Özerklik diyorlar. Son çıkan yasayla Büyükşehirler zaten özerktir. Parayı hükümet veriyor, projeyi hükümet sunuyor, siz de Vanlıysanız üzerinize düşeni yapın. Bir hafta evvel çıkan yasa ile Belediyelere daha fazla yetki verildi. Belediyeler bir kazanç elde etti. Fakat Van Büyükşehir Belediyesi bahanelere sığınıyor. Hükümetin Van’la ilgili özel kanun yaptığını, halkın malını zorla elinden alacağını söylüyorlar. Senin yapman gereken işi hükümet yapıyor ve senin önünü açıyor. Bunu yapabilecek kapasiten yoksa bırak git. Hükümetimiz 150 trilyona deprem döneminde Gürpınar Mijingir’den içme suyu getirerek onlara teslim etti. 30 bine yakın Deprem konutu yapıldı. Alt yapısı, üst yapısı bitirilerek teslim edildi. Temizliği ve içme suyu bakımını ise Belediye halen üstlenmek istemiyor. Bunların tek yapabildikleri kendilerini haklı çıkarmaya çalışmaktır.’’ dedi.

Vanbülten

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ