Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Van’da Alternatif Acil Servis

Van’da Alternatif Acil Servis
  • 11 Aralık 2015 - 10:22
  • 278 kez okundu

Kış koşullarının ve savaşın ağır geçtiği bölgede 112 Acil Servis İstasyonu’nun “Yollar ulaşıma kapalı” ya da “Can güvenliğimiz yok” bahanesine, Van Büyükşehir Belediyesi alternatif bir birim kurarak son verdi. Yeni kurulan Evde Bakım ve Nakil Hizmetleri Sağlık Birimi 24 saat hizmet vermeye başladı.

AKP hükümetinin ilerleme sağlandığını ileri sürdüğü sağlık alanında, ülkede birçok ağır hasta çağrılan 112 Acil Servis’in geç gelmesi ya da “Yollar kapalı”, “Can güvenliğimiz yok” gibi bahanelerle hasta almaya gitmemesi yüzünden çok sayıda yurttaş yaşamını yitirdi ya da geç tedavi nedeniyle sakat kaldı. Özellikle halkın iradesini ortaya koyduğu özyönetim ilanlarına saldıran devlet güçlerinin gerçekleştirdiği saldırılar karşısında yaralanan yurttaşlar için çağrılan ambulansların söz konusu “Bahaneleri” ileri sürerek olay yerine gelmemesi nedeniyle Kürdistan’da birçok yurttaş ya yaşamını yitirdi ya da hastaneye geç ulaştırılması nedeniyle kalıcı sağlık sorunları yaşamaya başladı.

Van Büyükşehir Belediyesi, özellikle özyönetim ilan edilen yerlere “Yollar kapalı” ve “Can güvenliğimiz yok” gerekçesiyle hizmet vermeyen 112 Acil Servisi’ne alternatif oluşturdu. Belediyenin kurduğu Evde Bakım ve Nakil Hizmetleri Sağlık Birimi, hizmet vermeye başladı. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan ve 24 saat hizmet veren sağlık biriminin 2 ambulansı ve 11 sağlık emekçisi bulunuyor. Özellikle ağır kış şartlarının yaşandığı kentte hizmet vermeye başlayan birim, ivedi yaklaşım ve ağır koşullar karşındaki çalışma azmiyle yurttaşların takdirini kazanmaya başladı.

‘112’nin yapmadığını biz yapıyoruz’

Birimde bulunan sağlık emekçilerinden Refika Sönmez, gelen çağrılar karşısında kimlik, inanç ve siyasi fikir ayrımı yapmadan hızlıca adrese ulaştıklarını belirtti. 112’nin “Yollar kapalı” ya da “Can güvenliğimiz yok” gibi bahanelerle adrese gitmemesini eleştiren Sönmez, “Biz hiçbir çağrıyı geri çevirmiyoruz. Bu hizmetleri halkımızın mağdur olmaması için yapıyoruz. Bu konuda 112 üzerine düşeni yapmadığı içi böyle bir boşluğu bizler yapmaktayız” dedi.

‘Kar kış demeden hizmet verilecek’

Ellerinde bulunan kısıtlı teknik imkanlara rağmen 112 Acil Servis’ten daha etkili çalıştıklarını ifade eden sağlık emekçilerinden Ahmet Kılınç ise, bölgede birçok can kaybının erken müdahale edilmediği için yaşandığına dikkat çekti. Olumsuz şartların da çalışmalarına engel olmayacağını belirten Kılınç, “İnsani ve vicdani bir görev olarak gelen hiçbir çağrıyı geri çevirmedik. Ne zaman olursa ve nerde olursa olsun kar ve kış demden talebin geldiği yere ulaşıyoruz. Bazen gece yarısı gittiğimiz ve yolları kapalı olan mahallelerimize gitmekteyiz. Bu çalışma ile bir nebzede olsa bu mağduriyetlerin asgari düzeye indirgenecektir” dedi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ