Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Van’da Dokunulmazlıkların Kaldırılması Protesto Edildi

Van’da Dokunulmazlıkların Kaldırılması  Protesto Edildi
  • 20 Mayıs 2016 - 22:08
  • 697 kez okundu

HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısının mecliste onaylanması Van’da düzenlenen kitlesel basın açıklaması ile protesto edildi.

Milletvekilliği dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısının meclis genel kurulunda onaylanması üzerine HDP-DBP İl Örgütleri tarafından Fegiyê Teyran parkında yapılan basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkan Vekilleri Nazmiye Acar, Metin Kutaz,  HDP Van İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan,  Van MEYA-DER, TUYAD-DER, Kurdi-Der Yöneticileri, İlçe Belediye Eş Başkanları, HDP-DBP İlçe Örgütleri,  KJA ve Barış Anneleri aktivistleri ile kalabalık bir grup katıldı.

607842

Basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkan Yardımcısı Serkan Arslan, “ 7 Haziran 2015 genel  seçimlerinde partimizin büyük bir başarı göstererek, yüzde 13’lük bir oy ve 80 milletvekilliyle meclise girmesinin hemen ardından halklara savaşı dayatan ve halkın iradesini yok sayarak 1 Kasım’da ülkemizi yeniden seçime götüren AKP hükümeti bu seçimlerdede HDP’nin barajı geçmesi üzerine başlattığı siyasi darbe politikasını sürdürüyor. Aylardır partimizin tüm çalışmalarını kriminalize etmek için devletin tüm güvenlik aygıtlarını, yargısını yürürlüğe koyan AKP hükümeti son olarak ta 6 milyon insanımızın oylarıyla seçilmiş olan milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırarak halklarımızın iradesini kırmaya çalışmaktadır. “ dedi.

“SİYASİ GELENEĞİMİZ GÜÇLENMEYE DEVAM EDECEKTİR”

1990 yılında HEP’le başlayan siyasi geleneğin DEP, HADEP, DEHAP, DTP, BDP, DBP ve HDP ile tüm kapatılmalara, tutuklamalara, engellemelere rağmen hep daha güçlendiğini ve bundan sonra da güçlenmeye devam edeceğini dile getiren Arslan,  “ Yıllardır ülkemizde her türlü savaş suçunu işleyenler, harama, yolsuzluğa bulaşanlar bilsinler ki, bizler siyaset yapmak için sizden icazet alacak değiliz. Bizler bugüne kadar halkımızdan aldığımız destekle siyaset yaptık. Eğer HDP’yi meclisten atarak kendinizi aklayacağınızı düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. HDP çatısı altında birleşmiş halklarımız işlediğiniz suçların hesabını mutlaka soracaktır.Bugün dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yapılan oylamada CHP’nin gösterdiği tutum ise Türkiye’de tek toplumsal muhalefetin HDP olduğunu bir kez daha ortaya koydu.  Bir kez daha gördük ki CHP’de MHP gibi sadece AKP treninin bir vagonudur. Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi ‘ 3 yanlış bir doğruyu götürmeye çalışıyor.” diye konuştu.

dokunulmazliklarin-kaldirilmasi-van-da-protesto-edildi

“ERDOĞAN’I YİNE BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ”

Halkla birlikte ilk seçimlerde 7 Haziran seçimlerini aşan bir başarı ile parlementoya geri döneceklerini kaydeden Arslan, “ Halklarımızın iradesi karşısında hiçbir güç duramayacaktır.Tamamen Sarayda ki Cumhurbaşkanının talimatıyla ortaya çıkan bu sonuçlar ülkemizi yeniden karanlık günlere sürüklüyor.  1990’larda Tansu Çiller’in yaptığını bugün Erdoğan yapıyor. Ancak, Tansu Çiller zamanında  nasıl  gittiyse Erdoğan’da öyle  gidecektir. Bu anti-demokratik uygulamalarla Başkanlık sistemini getireceğini zanneden Erdoğan’a bir kez daha sesleniyoruz . Seni yine başkan yaptırmayacağız” şeklinde konuştu.

“BU KARAR TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEKTİR”

Demokratik siyasetin önünü kesenlerin tarihe bir kez daha utanç abidesi olarak geçeceğini sözlerine ekleyen Arslan şöyle konuştu : “ Bizleri  TBMM’den çıkartarak siyaset yapmamızı engellediklerini düşünenlere karşı ;  sokakta , caddede, evde, mahallelerde, köylerde siyaset yaparak en güzel yanıtı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bugün mecliste alınan ve tarihe kara bir leke olarak geçecek kararı kınıyoruz. Yılmadık, yılmayacağız. Saray darbesine karşı,  halklarımızın iradesine sahip çıkmak için tüm halkımızı duyarlı olmaya ve iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Arslan’ın konuşmasının ardından kitle ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları atarak dağıldı.

vanaktüel

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ