Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Van’da Gazetecilik Hapis Cezasına Çarptırıldı

Van’da Gazetecilik Hapis Cezasına Çarptırıldı
  • 19 Eylül 2017 - 21:01
  • 417 kez okundu
Van Haberdar gazetesinin imtiyaz sahibi Oktay Candemir, yaptığı haberler nedeni ile hakim karşına çıktı. Candemir gazetecilik faaliyetleri nedeni bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Van’da gazetecilik yapan Oktay Candemir yazdığı haberler nedeni ile  bir yıl  altı ay hapis cezasına çarptırıldı.
Yaptığı haberler nedeni ile hakkında dava açılan gazeteci Oktay Candemir Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Görülen duruşmaya  Candemir’in Avukatı Sevda Aydın ve Candemir hazır bulundu.  4 ayrı haberden yargılanan Candemir, “örgüt propagandası” yaptığı iddiası ile yargılandı. Duruşmada savunma yapan Candemir, gazeteciliğin suç olmadığını yargılamanın düşünce ve basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmesini talep etse de, mahkeme Candemir’i gazeteciliği faaliyetleri nedeni ile bir yıl 6 ay hapis cezasına ile cezalandırdı.

Gazeteci Candemir, birleştirilen 4 dosyanın 2’sinden beraat alırken, 2 dosyadan ise 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını erteledi.

Konuyla ilgili konuşan Gazeteci Oktay Candemir, mahkemelerin basın özgürlüğü konusunda art niyetli bir yaklaşım içinde olduğunu, kararlarını mevcut iktidarın politikalarına göre verdiğini söyledi. Candemir, basın özgürlüğünün yargı marifetiyle tasfiye edilmeye çalışıldığını ancak buna rağmen çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade etti.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ