Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Van’da HDP Karşıtlarını Şaşırtan ORC Anketi Üzerine…

Van’da HDP Karşıtlarını Şaşırtan ORC Anketi Üzerine…
  • 30 Temmuz 2017 - 14:13
  • 4.652 kez okundu

AKP’ye yakın anket şirketinin ‘Bugün seçim olsa ne olur’ anketinde HDP’nin Van’da yüzde 54, AKP’nin yüzde 37 oranında görünmesi üzerine Van’da ki AKP’ye yakın medya organları, AKP’nin sosyal medya hesapları ve Van’da HDP seçmeni dışında kalan diğer siyasi gruplar arasında bir tartışma başladı ki sormayın.

Efendim HDP hala buradan nasıl bu kadar oy alır

Hep şu Zahir’in yüzünden… Ah şu Zahir var ya…

Valla gardaş tüm suç Burhan’ın… Oda bişey yapmadı.

Yahu, Zahir ile Burhan ne yapsın, kayyumlar doğru düzgün bir iş yapamadılar ki!

Reis, seçime kadar Van’da 2-3 defa miting yapsa toparlarız belki ha ne dersiniz

Aslında, ‘biz nasıl yüzde 37 alıyoruz’ diye şaşıracaklarına HDP’nin yüzde 54 olmasına şaşırıyorlar.

Bak sen şu soruya… HDP nasıl hala bu kadar oy alır…

Bu sorunun özcesi şu :

Devlet her şeyi yaptı, en güçlü olduğu mahalleleri yıktı, binlercesini tutukladı, binlercesini KHK’lar ile işten attı, tüm belediyelerine kayyum atadı ama hala nasıl bu sonuç çıkar.
Yüzlerinde şaşkın bir ifade, dudaklarında bir mırıldanma :’Allah allah, allahhh, allah’

Vizontele’de Belediye Başkanı’nın dediği gibi ‘Yahu güzel gardeşim, ORC anketi az bile demiş. Seçimde HDP yine yüzde 70 veya üzerinde çıktığında ne yapacaksın… Gerçi bişey yapacağın yok, ertesi gün oryantal bir tutumla ‘Aslında bizde Kürdüz, bizde HDP’liyiz’ diyerek sokağa çıkacaksın. Geçmişte bunları yaşadık, gözlerimizle gördük, kulaklarımızla duyduk.

Neden bu kadar kızgınsın, neden bu kadar HDP’ye öfkelisin. Bu nefretinin kaynağı nedir, HDP burada 17 yıl boyunca yerelde iktidardı, hanginizin işine, ekmeğine, suyuna göz koydu. Van’da Kürt mahalleleri dışında kalan insanlarımızın bulunduğu hangi mahalleye hizmet götürmedi. Kürhesinili yurttaşların kaldığı İskele Mahallesinden tutun, Özalp’ın Dönerdere, Emek Köyü’nde yaşayan Laz halkına hizmet götürülmedi diyebilir misiniz.

HDP’nin yüzde 54 bandında görünmesine bile bu kadar öfkelenenlerin kendi toplumsal gerçekliklerinden ne kadar uzak oldukları bir kez daha ortaya çıktı. Kendi insanının acısını görmeyen, onu hissetmeyen, İstanbul’a 3 köprü yapıldığına sevinen ancak Vanlının halini görmeyen, Kürtlerin kimlik kavgasından haberleri bile olmayan, Kürtlerin sorununun sadece 2 asfalt, 3 park, asgari ücretli bir iş olduğunu düşünecek kadar biçare beyinler… Kürt halkının bir kimlik kavgası var, kimlik!!! Siz isterseniz kendinizi yola, asfalta, şantiyeye, betona vurun, hatta Van halkına Altın’dan bir kent yapın yine olmayacak.

Ne bekliyorsunuz yani, çocuğu panzerin altında ezilmiş, çocuklarını çatışmalarda yitirmiş olan xaçort’lu, Akköprü’ deki annelerin, 90 yıllarda muhakkak sorgusuz, sualsiz ‘Burada Allah yok, peygamber izine ayrıldı’ diye yazan demir kapıların ardında günlerce işkence görmüş babaların, Dedesini, babasını 33 Kurşun katliamında kaybetmiş köylülerin, Zilan deresinde akrabalarını kaybetmiş insanların ‘AKP bize yol yaptı, hadi gidelim oyumuzu onlara verelim’ diyeceğini mi zannediyorsunuz.

Gerçi yaptığınız bir yol bile yok ta, hadi diyelim ki yaptınız…
Böyle zannediyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Halkın duygularından, acılarından bihabersiniz.

ORC anketine kızanlara onları üzebilecek bir şey daha söyleyeyim. ORC anketi yüzde 54 dedi ama… siz onu en az yüzde 70 olarak hesaplayın.

Yani, sonra şaşırıp kalıyorsunuz, dilinizi falan yutarsınız diye endişe ediyorum. Her şey sizin iyiliğiniz için, endişe etmeyin… HDP yine belediyeleri kazanırsa, siz daha huzurlu, daha özgür bir kentte yaşayacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz.

Yazan Oktay Candemir…

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ