Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Van’da Her Mahalleye Bir Kürtçe Okul!

Van’da Her Mahalleye Bir Kürtçe Okul!
  • 03 Aralık 2015 - 11:47
  • 597 kez okundu

Van’da Dibistana Seretayî ya Fatma Tokat’ı açan KURDÎ-DER’in hedefi, her ilçede ve mahallede bir okul açmak. “Okullar anadilin teminatıdır” diyen KURDİ-DER Van Şube Eş Başkanı Osman Koşut, Kürtçe eğitim kurumları açıldıkça dilin kaybolmasının artık mümkün olamayacağını söyledi. Kürtçe okuldan memnun olan öğrenci velileri de, ailelere “çocuklarınızı Kürtçe eğitime gönderin” çağrısında bulundu.

Van’ın Bostaniçi Mahallesi’nde KURDÎ-DER Van Şubesi ve Eğitim Destek Evi’nin (MAPER) ortaklığıyla açılan Dibistana Seretayî ya Fatma Tokat, 12 sınıfla Kürtçe eğitime başladı. KURDİ-DER Van Şube Eşbaşkanı Osman Koşut, anadillerinde eğitim alan çocukların başarı düzeyleri üst seviyeye çıkartacaklarını belirterek, “Kürtçe okullar sayesinde Kürt dilinin unutulması mümkün olmayacaktır. Dilimizi gelecek nesillere güvenle bırakabiliriz” ifadelerini kullanırken, öğrenci velileri ise, açılan okulun kendilerini çok mutlu ettiğini ve herkesin çocuklarını bu okula göndermeleri çağrısında bulundu.

‘Okullar açılırsa dil kaybolmaz’

Dibistana Seretayî ya Fatma Tokat Okulu’nda çocukların kendi anadillerinde eğitim alabileceği önemli bir yer olduğunu belirten Koşut, “Çocuklarımız burada kendi anadillerini tam öğrendikleri zaman bunu yaşamın tüm alanında uygulayacaklar. Anadillerinde eğitim alan çocuklar, bunu günlük hayatta, konuşmalarında ve zihinsel olarak düşüncelerinde uygulamaya geçirecekler. Kendi dilinde eğitim gördüğünde başarı düzeyleri de üst seviye çıkacaktır. Zaten sistemde çocuklarımızın anadillerinde eğitim almamaları için 1990’lı yıllarda YİBO adı altında çocuklarımızı asimile etmeye çalıştılar. Bu amaçla, çocuklarımızın kendi dillerini unutmaya çabasına girdiler. Ama biz biliyoruz ki Kürtçe eğitim kurumları açıldığı zaman dilin kaybolması mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

‘Kürtçe yerine Türkçe’yi öğretiyorlar’

Kürt çocuklarına devlet okullarında ilk yapılan şeyin anadillerini unutturulmak olduğunun altını çizen Koşut, “Kürtçe yerine Türkçe’yi öğretiyorlar. Bu bizim için büyük bir sorundur. Biz bugün kendi dilimizle sorunlarımızı dile getiremiyoruz ve çözüm yolunu bulamıyoruz. Ama dilimizi yaşamın her alanına yaydığımız zaman tüm sorunlarımızı daha kolay çözme yoluna gideceğiz. Kaç yıl öncesine kadar mahkemelerde bile insanlarımız kendi anadillerinde kendilerini savunmaları yasaktı. Daha sonra cezaevlerindeki direnişler ve verilen mücadeleler sayesinde bu yasakları kaldırmayı başardık. Bu yasaklar kaldırıldıktan sonra bize ‘Kürtçe özel okul açabilirsiniz’ dediler. Amaçları özel okullara Kürtlerin destek vermeyeceklerini ve çocuklarını bu okullara göndermeyeceklerini hesaplıyorlardı. Ama Kürt halkı bu eğitim kurumlarına destek vererek, çocuklarının kendi anadillerini öğrenebilecekleri yerlere gönderdi” dedi.

Her ilçeye ve mahalleye bir okul

Koşut, “Açtığımız bu eğitim okulunda her katta 3 sınıfla birlikte toplam 12 sınıf bulunmaktadır. Şu an 22 öğrenciyle eğitime başladık, Bostaniçi Mahallesi ve Şehit Fırat Mahallesi’nde eğitim veriyoruz. Çocukların okula geliş ve gidişlerinde bizler yardımcı olacağız. Önümüzdeki yıl her ilçede kendi okullarımızı açacağız. İmkanlarımız daha iyi olursa her mahallede de açmayı düşünüyoruz. Biz halkımızın hizmetindeyiz” diye konuştu.

‘Kadın isterse Kürtçe yok olmaz’

Öğrenci velilerinden Songül Aşkan, kendi anadillerinde eğitim alabildikleri bir okulun açılmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Kürtlerin bundan sonra çocuklarını Kürtçe eğitim veren okullara göndermesini isteyen Aşkan, Kürtçe’nin unutulmaması ve geleceğe taşınması için herkesin Kürtçe eğitim veren bu kurumlara sahip çıkması çağrısında bulundu. Bir anne ve veli olarak çocuklarının anadillerinde okuyup yazması gerektiğini ve çocuklarının büyüyünce kendilerine yabancı kalmasını istemediklerini belirten Aşkan, “Kürtçe’nin unutulmaması için annelere büyük iş düşüyor. Evde çocuklarıyla sürekli Kürtçe konuşmalılar. Kadınlar dilin aktarıcılarıdır. Kadın isterse Kürtçe yok olmaz, çünkü çocuk sürekli annesiyledir” diyerek, kadının dil üzerindeki etkisinin önemini belirtti.

Başka bir öğrenci velisi Ferdi Oğurlu ise, tüm Kürtlerin çocuklarını Kürtçe eğitim veren bu okullara göndermesini istedi. Oğurlu, “Eğer bugün kendi dilimizle konuşamıyorsak, yaşamamızın da bir anlamı yoktur. Bugüne kadar 3 çocuğum diğer okullarda eğitim görüyorlardı, bundan sonra kendi anadillerini öğrenebileceği bu okula göndereceğim” şeklinde konuştu.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ