Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Van’da Kayyum Açıklamaları

Van’da Kayyum Açıklamaları
  • 11 Eylül 2016 - 18:33
  • 1.583 kez okundu

Van’da yapılan kayyum atamaları 4 ilçede yapılan basın açıklamalarıyla protesto edilirken, Erciş’te polisin kitleye müdahalesi sonucu 5 kişi gözaltına alındı.

 

DBP’li  Özalp, Erciş,  Edremit ve İpekyolu Belediyelerine kayyum atanmasının ardından  toplanan binlerce kişi kayyum yasasını protesto etti. Protestolar nedeniyle Van gergin bir geçirirken polis kentte yoğun güvenlik önlemleri. Özellikle Erciş’te kitleye müdahale eden polis 5 kişiyi gözaltına alırken, atılan gazlardan dolayı bir çok kişi rahatsızlandı.

Erciş’te kitleye polis müdahalesi : 5 kişi gözaltına alındı

Van’ın Erciş İlçesinde kayyum atamasını protesto etmek için yürüyen gruba polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 2 kişi gözaltına alındı.

 

Erciş Belediyesine Kayyum atanması üzerine toplanan Ercişliler kayyum atamasını protesto etti. Aralarında HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, DBP Van İl Yöneticileri ile HDP Van Milletvekillerinin aralarında bulunduğu grup DBP İlçe binasından Belediyeye doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe geçmesi üzerine polis kitleye biber gazı ve tazyikli su ile müdahale de bulundu. Kitlenin karşılık vermesi üzerine çıkan olaylarda 2 kişi gözaltına alındı.

 

Polisin müdahalesine rağmen dağılmayan grup tekrar kent merkezinde toplanarak yürümeye başladı. Polisin bir kez müdahalesi üzerine başlayan gerginlik sürüyor.

Özalp halkı kayyımı tanımayacağını açıkladı

Van’ın Özalp Belediyesine  atanan “kayyıma”  tepki gösteren halk Özalp Belediyesi  önünde toplanarak  basın açıklaması yaptı.

Özalp Belediyesine yönelik kayyum atamasını protesto etmek amacıyla düzenlenen basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkanı Murat Sarısaç,  HDP Wan Milletvekili Adem Geveri, Özalp Eşbaşkan vekilleri Cafer Seven ve Elif Yiğit, belediye encümenleri, HDP, DBP İlçe yöneticileri ve halk katıldı.

Kitlenin Belediye önünde yapmak istediği açıklama polis izin vermedi. Polisin müdahalesine rağmen grup basın açıklamasını belediye önünde yaptı.

Basın açıklamasında konuşan  DBP İlçe Özalp Eşbaşkanı Nimet Pay,  sabahın erken saatlerinde Özalp belediyesine hukuksuz bir şekilde basılıp “kayyım” atandığını dile getirdi. Pay, “Hukuksuz bir karar ile halkın iradesi gasp edilip, belediyemize kayyım atanmıştır. Özalp halkı olarak iredemize sahip çıkacağımızı ve direneceğimizi buradan bildiriyoruz” dedi.

Ardından söz alan HDP Van Milletvekili  Adem Geveri’de tüm halkı belediyelerin önünde nöbet tutmaya ve duyarlı olmaya çağırdı.

Edremit ve İpekyolunda kitlesel basın açıklamaları

 

Kayyum atamaları Edremit Belediyesi ve İpekyolu İlçe Örgütleri tarafından da belediyelerin önünde yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.

EDREMİT

Belediyelere Kanan hükmünde kararname adı altında atanan kayyumlara tepki amaçlı DBP ve HDP’li yöneticiler bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya DBP PM üyesi Metin Kutaz, HDP PM Üyesi Özgür Zeydanoğlu, HDP ve DBP il, ilçe yöneticileri, Edremit Belediyesi Meclis Üyeleri ve belediye çalışanları ile halk kaıldı. Açıklamayı katılanlar adına DBP İlçe Eş Başkanı Medeni Özer yaptı.

Özer,  AKP hükümetinin seçimlerdeki yenilgisini hazmedemeyip belediyelere kayyum atadıklarını belirterek atanan kayyumları tanımayacaklarını söyledi.

Özer açıklamaya devamla; “ Bilindiği gibi 30 Mart yerel seçimlerinde halkımızın büyük desteğini alarak ezici bir oy çokluğu ile partimiz başta Kürdistan olmak üzere 106 belediye alarak dönemin ve şimdinin hükümeti olan AKP’yi büyük bir hezimete uğratmıştır. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve son larak da 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde de aynı hezimete uğrayan AKP ve demokrasi karşıtı kesimler hazmedemedikleri bu durum karşısında Kürdistan’da topyekün bir imha ve inkar politikasına girişmişlerdir. Buradan şunu belirtmek istiyoruz ki her kim olursa olsun bizler kendilerine reva görülen tek görevin koruculuk, askerlik ve vergi ödeme değil tüm dünyanın gözleri önünde kürt halkının seçme ve seçilme hakkı gasp edilmiştir. Biz tekrar belirtiyoruz atanmış bu kayyumları halk olarak tanımayacağız. Bu konudaki direnişimizi yükselteceğiz.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganı atıldı.

 

İPEKYOLU

 

Kayım atanan belediyelerden biri olan İpekyolu Belediyesi önünde toplanan yüzlerce kişi kayımı protesto etti.

Sabah saatlerinde polislerin baskın düzenlediği ve saatlerce arama yaptığı İpekyolu Belediyesi önün de protesto gösterileri düzenlendi. Kayımı protesto etmek amacıyla belediye binası önünde yapılan protesto açıklamasına Belediye Eşbaşkanı Veysel Keser,  Belediye Meclis Üyeleri, belediye personelleri ile birlikte yüzlerce kişi katıldı.

Burada yapılan basın açıklamasında konuşan Belediye Eşbaşkanı Veysel Keser,  yaşanan olayın halkın iradesine yapılan bir darbe olduğunu dile getirdi.   Sabah saatlerinde belediyeye  polis eşliğinde gelen kayımın müdürleri  zorla belediyeye çağırarak ‘ya bizimle çalışın yada gidin’  şeklinde tehditler savurduğunu söyleyen Keser,   “ Halkın iradesi ile yönetime gelen bir belediyeyi bu şekilde gasp ederek bir başarı elde edeceklerini sanıyorlar ise yanılıyorlar. Bunlar bir ay mı olur iki ay mı olur süresi ne olursa olsun nihayetinde 2 yıl sonra seçim olacak er yada geç  gidecekler. Bu halkın iradesi o zaman yine yönetime gelecek göreceksiniz. Ama geldiğimizde kasada bir şey bulacakmıyız ondan emin değilim. Bir çok projemiz vardı bu projelerin paraları hazır tutuluyordu ve ihale süreçlerinde idi kayım gelmeden KİK’ten ‘Kamu İhale Kurumu’ dan attılar bizi. Bu projelerin paralarını kimlere peşkeş çekecekler bunları tek tek göreceğiz. Bu süreçte boş durmayacağız yapmak istediğimiz projeleri halkımıza her yerde anlatacağız. Bu zulmün  ilelebet olmayacağını her kes görecektir.Bu süreç ‘ya herro ya merro’ siyaseti ile yürümez . Bizde diyoruz ki Halk da hakta kazanacak.” Diye konuştu.

Van’da kayyum protestoları akşam belediyeler önünde tutulacak olan nöbetlerle sürecek. Nöbetlerin yanı sıra saat 20.00’da yapılacak gürültü eylemi ile de kayyumlar protesto edilecek.

Kaynak: vanaktuel.com

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ