Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Van’da Kayyum Atamasına Yönelik Tepkiler Sürüyor

Van’da Kayyum Atamasına Yönelik Tepkiler Sürüyor
  • 11 Eylül 2016 - 23:00
  • 872 kez okundu

Van’da Kayyum atanan Edremit, İpekyolu, Erciş ve Özalp belediyelerini sahiplenen Van halkı, saldırılara rağmen belediyelerin önlerini terk etmiyor.

 

VAN –  Kayyum atamalarına tepki gösteren Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban ” Şu an tam olarak darbe yaşanmıştır. Van’da 4 belediyeye kayyım atandı. Biz kayyımları tanımayacağız, halkımıza da çağrımızdır hiç biri bu atanmışları tanımamalıdır” dedi

Rêya Armûşe (İpekyolu) ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında Rêya Armûşe Belediye Eşbaşkanı Veysel Keser’in de bulunduğu yüzlerce kişi, belediye binası önüne yürüdü. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ile Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban’ın da katıldığı yürüyüş boyunca sık sık, “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Abluka altındaki belediye binası önünde kısa bir açıklama yapan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban, 15 Temmuz darbe sürecinin devam ettiğini belirterek, “Şu an tam olarak darbe yaşanmıştır. Van’da 4 belediyeye kayyım atandı. Biz kayyumları tanımayacağız, halkımıza da çağrımızdır hiç biri bu atanmışları tanımamalıdır” dedi. Demokrasinin inşasının halkın iradesinden geçtiğini söyleyen Çoban, “El koyduğunuz belediyeler halkın belediyesidir” dedi. Erdîş’te iki gözaltı Polisin saldırılarına rağmen halkın belediyesinin önünden ayrılmadığı Erdîş’te ise, belediye binası önünde bulunan DBP ve HDP yöneticileri ile 2 genç gözaltına alındı. Zırhlı araç ve polis ablukası önünde yapılan kitlesel basın açıklamasına, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, HDP Van İl Eşbaşkanı Yakup Ataş, Erciş Belediye Eşbaşkan Vekili Güler Avcı ile belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan Belediyesi Eşbaşkan Vekili Güler Avcı, “Kayyım atanacaksa AKP belediyelerine atanmalı. Onların yolsuzlukları hırsızlıkları ortadadır” sözleriyle kayyıma sert tepki gösterdi. Kayyımı tanımayacakları vurgulayan Avcı, “Bizi halk seçti, ancak halk bizi görevden alabilir. Bizleri atanmışlar görevden alamaz” diye konuştu. ’12 Eylül zihniyetinin devamı’ Yarın 12 Eylül Askeri Darbesi’nin yıl dönümü olduğunu hatırlatan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise, “Bugün burada yaşanılanlar bu zihniyetin devamı olarak karşımıza çıkıyor. Topraklarımızda yaşanan işgal alçakça ve faşistçe bir saldırıdır. Türk devleti ve AKP, Kürdistan’da başlattığı savaşla beraber sömürgeci bir güç olduğunu ortaya koymuştur. Bu halk sizin tank ve topunuza direnecek ve direnmeye devam edecektir.” Açıklama yapan kitleye saldırı Konuşmaların ardından polis belediye önünde bekleyen halka saldırdı. Halkın taşlarla karşılık verdiği saldırıda ismi öğrenilemeyen bir kadın gözaltına alındı. Öte yandan Artemêt (Edremit) ilçesinde de kayyıma karşı nöbet eylemi sürüyor. DBP ilçe binası önünden belediye binası önüne yürüyen kitle, burada basın açıklaması yaparak, oturma eylemine geçti.

Kaynak: vanaktuel

5718454

2629217

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ