Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Van’da Kayyum Yargıçlığa Soyundu: Gazeteciyi İfade Vermeye Çağırdı

Van’da Kayyum Yargıçlığa Soyundu: Gazeteciyi İfade Vermeye Çağırdı
  • 24 Eylül 2017 - 21:27
  • 934 kez okundu
Van’ın Özalp ilçesinde gazeteci Oktay Candemir’in yaptığı haberden rahatsız olan Özalp Belediyesi Kayyımı, Candemir’i aratıp belediyeye çağırarak, ” Belediyeye gel senin ifadeni alacağız” teklifinde bulunduğu belirtildi.

Van’da gazetecilik yapan Oktay Candemir bu seferde kayyımın hedefinde. Yaptığı bir çok haber sonrası savcılığın ifadeye çağırdığı Candemir’i, bu sefer Özalp Belediyesi kayyımı ifade vermeye çağırdı.

Van’da yapılan bir haberden rahatsız olan Özalp Belediyesi Kayyımı Ferhat Vardar, haberin Oktay Candemir tarafından yapıldığı algısı ile Candemir’i telefonla aratarak ifade vermeye çağırdı. Kayyımın daha önce ANF’den yayınlanan “Kayyım Sela okutmayı yasakladı” başlıklı haberden Candemir’i sorumlu tuttuğu ve haberin Candemir tarafından yapıldığı algısı ile bu çağrıyı yaptığı ifade edildi. Candemir’i belediyeye telefon üzerinden çağırtan kayyım, ‘Senin ifadeni alacağız. Belediyeye gel’ ifadesinde bulunduğu belirtildi. Candemir kayyımın çağrısını kabul etmedi.

Gazeteci Oktay Candemir

Haberin ANF’den yayınlanması ardından belediye memurlarından oluşan ‘Haber Tespit Komisyonu’ kurduran kayyım belirtilen komisyonun iddiası üzerine gazeteci Candemir’e ulaşan belediye yetkilileri, ‘Senin ifadeni alacağız, Kaymakamlığa gel’ teklifinde bulundu. Candemir bu teklifi, ‘Ben gazeteciyim, haber yaptım. Ortada bir suç yok ve ifade almak sizin işiniz değil. Haberle ilgili bir şikâyetiniz varsa yargıya başvurursunuz’ diyerek reddetti.

Candemir’in bu cevabına komisyon sözcüsü, ‘Öyle mi, peki görüşeceğiz seninle. ‘ diyerek üstü kapalı tehdit te bulundu.

Konuya ilişkin bilgi veren Candemir, kayyumun artık kendisini Savcı ve Hakimin de yerine koyduğuna dikkat çekti. Haberi yalanlayamayan kayyumun şimdi sindirme ve baskı yöntemiyle kendilerine gözdağı vermeye çalıştığını belirten Candemir, “ Bir memur ‘Gel senin ifadeni alacağız’ diyebiliyor. Bu ülkede herkes gazetecilere vurmaya başladı. Kimse ‘Hata bende’ diyerek yanlışlarıyla yüzleşmiyor.” diye konuştu.

Kaynak:gazeteyasam

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ