Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Van’da Rus Pazarı Son 24 Yılın En Kötü Dönemini Yaşıyor

Van’da Rus Pazarı Son 24 Yılın En Kötü Dönemini Yaşıyor
  • 01 Eylül 2017 - 14:16
  • 706 kez okundu

24 yıldır varlığını sürdüren Van en önemli ticaret merkezlerinden Rus Pazarı son iki yıldır can çekişiyor. Binlerce çeşit hediyelik eşya ve tekstil ürününün satıldığı ve kentin ekonomisine büyük katkı sağlayan pazarda, artık esnaf kirasını dahi çıkaramıyor.

 

VAN –  Çatışmalı ortam ve hükümetin politikaları nedeniyle Van’da ekonomi bitme noktasına geldi. Kentte yaşanan ekonomik kriz hayatın her yönünü olumsuz yönde etkiliyor. Yaşanan krizden en çok etkilenenler ise esnaflar. Van esnafının kalbinin attığı yerlerin başında Rus Pazarı geliyor.

Kentin önemli ticaret merkezlerinden olan Büyük Rus Pazarı, kurulduğu 1993 yılından beri ziyaretçilerine sunduğu envai çeşit hediyelik eşya ve farklı birçok türde ürünle Uzakdoğu pazarını yurttaşların ayağına getiriyordu. Yaklaşık 300 dükkândan oluşan tarihi Rus pazarında hediyelik eşya ve otantik malzemeler satılıyor. Satılan ürünler 15 ülkeden temin ediliyor. Pazarda en çok el işçiliği ön planda… Yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olan Pazar son iki yıldır iş yapamıyor.

‘Son iki yıldır pazarımızın müşterisi hiç yok’

Rus Pazarı’nın 24 yıldır kentin ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Büyük Rus Pazarı Başkanı Şehmuz Duman, gelinen noktada bu durumdan söz edemeyeceklerini dile getiriyor. Pazarın ciddi sıkıntılar çektiğini söyleyen Duman, “Büyük Rus pazarımız 1993 yılından beri çalışıyor. Son iki yıldır pazarımızın müşterisi neredeyse hiç yok. Şehir büyümüş ve dağılmış durumda. Artık müşteri pek bu taraflara gelmiyor” diyor.

Sınır kapısı kapalı olunca…

Kentte işsizliğin de had safhada olduğunu anlatan Duman, “Yaşanan ekonomik krizin en büyük nedenlerden biri sınır kapılarımızın kapalı olması. Böyle olunca ürünler pek gelmiyor. Esnaf şimdi kilitlenmiş durumda, kirasını dahi çıkaramıyor” diye belirtiyor.

Fazıl Elçi / 1HaberVar

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ