Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Van’ın Erciş İlçesinde “Evet” Baskısı İddiası

Van’ın Erciş İlçesinde “Evet” Baskısı İddiası
  • 16 Nisan 2017 - 12:39
  • 1.212 kez okundu
Van’ın Erciş ilçesinde oy kullanma işlemlerinin başlaması ile birlikte baskı ve usulsüzlüklerde başladı. Sabahın erken saatlerinde sandık başına giden kadın seçmenler AKP’li sandık başkanının tehditlerine maruz kaldığı ifade edilerek, bazı okullarda ise HDP’li sandık görevlileri asker ve polisler tarafından sandık başına alınmadı.

Erciş ilçesinde sabah sandıklarda oy kullanılmaya başlanılması ile birlikte seçmenler üzerinde baskı ve seçim hileleri de başladı. İlçenin Yeşilova Mahallesi’nde bulunan Hüsnü Özyeğin İlk Öğretim Okulunda HDP sandık görevlileri okula alınmazken, Ağaçören (Parttaş) mahallesinde ise V. M. isimli AKP’li  sandık başkanı kadınların “Evet” kullanması için tehdit içerikli ifadeler kullandığı belirtildi. Aynı zamanda hiçbir resmi karar olmamasına rağmen Görüş’lü (Anzaf) mahallesindeki sandıklar Cihangir (Cangoran) mahallesine aktarıldığı öğrenildi.

‘Hayır kullanırsanız kafanızı ezerim’

Seçmenlerin oy kullandığı Ağaçören (Parttaş) mahallesinde sandık başına giden kadınlar AKP’li sandık Başkanı V.M’nin tehditlerine maruz kaldı. V.M’nin kadınlara “Hayır oyu kullananın kafasını ezerim, bu köyde nefes aldırtmam” ifadeleri ile tehdit ettiği belirtilirken, duruma itiraz eden HDP sandık görevlilerin ise güvenlik güçlerinin müdahalesine maruz kaldığı ve sandık başından uzaklaştırılacağı tehditti ile karşılaştığı iddia edildi.

Resmi karar olmadan sandık taşınılıyor

Daha önce YSK’nın İlçenin Cihanören köyünden Görüşlü köyüne sandık taşınacağı kararı üzerine HDP’nin itiraz etmesi sonrası taşıma işlemi iptal edilmişti.  Sabah saatlerinde hiçbir resmi karar olmadığını ifade eden HDP Erciş İlçe Eşbaşkanı Yücel Yavuz Ağaoğlu, Görüşlü mahallesinin sandıkları Cihanören köyüne taşındığı ifade etti.  Alınan karara karşı YSK ile görüşmeler sürdürüldüğü belirten Ağaoğlu, “sonda dakikada sandık taşınmanın hiçbir resmi gerekçesi olmaz” dedi.

Kaynak: ercishaberi

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ