Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Van’ın Muradiye İlçesinde Binlerce Balık Kıyıya Vurdu

Van’ın Muradiye İlçesinde Binlerce Balık Kıyıya Vurdu
  • 07 Haziran 2017 - 22:49
  • 1.894 kez okundu
Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali tatlı sulara yumurtalarını bırakmak için göç ederken büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Binlerce balık, göç için kullandıkları Muradiye ilçesinde bulunan Bendimahi Çayı’ndaki su seviyesinin az olması ve oksijen seviyesinin düşmesi nedeniyle can verdi.

MURADİYE – Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali tatlı sulara yumurtalarını bırakmak için göç ederken Muradiye ilçesinde bulunan Bendimahi Çayı’ndaki su seviyesinin az olması ve oksijen seviyesinin düşmesi nedeniyle can verdi.

Habertürk’te yer alan habere göre, yumurtalarını tatlı su yataklarına bırakmak için 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında göç eden balıkların avlanması yasakken binlercesinin ölmesi tepkilere neden oldu. 2 haftadır suda ciddi bir azalma olduğunu ifade eden Barış Merter, “HES’ler yüzünden su azaldıkça balık ölümleri artıyor. Buranın suyu bir hafta sonraya kadar tam anlamıyla bitecek. O zaman da çaydaki tüm balıklar ölmüş olacak. Burada binlerce balık ölüp gidiyor” dedi.

Bedih Şepik ise “HES projesi olmadan önce burada balıklar ölmüyordu. Ancak bu çay üzerinde hayata geçirilen HES’lerden sonra balık ölümleri de arttı. Her gün burada bir sürü balık ölüyor. İnsanlar da bu balıkları yiyemiyorlar. Çünkü şu anda bir yasak var. Yasak tutulması için var ancak ölmemesi için yok ne yazık ki” dedi.

Van Çevre Derneği (Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık suyun canlıların ortak alanı olduğunu ifade ederek, “HES ya da buna benzer kapalı alanlar yapıldığı zaman yüzde 10’luk bir can suyu olması gerekiyor. Ancak burada yapılan kapı havzalar ve HES’lerde yüzde 10’luk can suyu verilmiyor. Kimse de bunu takip etmiyor. Bunun yakında takip edilmesi gerekiyor. Balıkların da ölümü de ne yazık ki bundan kaynaklanıyor” diye konuştu.

Yetkililer ise suyun çıktığı yerden çaya gelene kadar birçok yerden kesilerek sulama olarak kullanıldığını ve suların bu şekilde kesilmesinin balıkların ölümüne neden olduğunu söyledi.

Kaynak:Habertürk

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ