Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ İstanbul’a Devredildi

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ İstanbul’a Devredildi
  • 31 Temmuz 2017 - 16:50
  • 241 kez okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlatılan ‘Vicdan  ve Adalet Nöbeti’ sona erdi, Nöbet İstanbul Kadıköy’de devam edecek.

“Bu coğrafyanın seçilmişleri cezaevinde” diyen Baydemir, bir hafta süren nöbete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Baydemir, “Bir bariyer çekildi, yetmedi bir bariyer daha, bir bariyer daha çekildi. Halk ile vekiller bir araya gelmesin diye yapıldı. Yüzde 70 oy alan bir parti belediye eş başkanı seçmiş, birileri gelip belediyeyi alıyor. Bizim diyorlar. Bize dün tebligat gönderdiler. Bugün halk ile toplanacaktık. Onlar da katılabilecekti. Ama halkla yapacağımız basın açıklaması yasaklandı. Neden korkuyorsunuz halktan? Bu korku nedendir? Biz her zaman buradayız, burada olacağız. İsteğimiz özgürlüktür, halkın özgürlüğüdür”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Baydemir ,“Ey Erdoğan, Demirtaş, Yüksekdağ, HDP senin siyasi rakiplerindir. Sen siyasi rakiplerine düşmanlık hukuku uyguluyorsun, bu vesile ile meşruluğunu yitiriyorsun. Darbeciler gelseydi de bunları yapardı. Darbe başarılı olmadı ama şimdi sen aynı şeyleri yapıyorsun. Savaşla kanla sandalye sayısını arttırdın. Ama meşruiyetini yitirdin. Kürt düşmanlığının ülkeyi getirdiği duruma bir bak” ifadelerini kullandı.

Baydemir’in açıklaması şu şekilde:

ABLUKA HER GEÇEN GÜN ARTTI’

“Bir bariyer çekildi, yetmedi bir bariyer daha, bir bariyer daha çekildi. Halk ile vekiller bir araya gelmesin diye yapıldı. Yüzde 70 oy alan bir parti belediye eş başkanı seçmiş, birileri gelip belediyeyi alıyor. Bizim diyorlar. Bize dün tebligat gönderdiler. Bugün halk ile toplanacaktık. Onlar da katılabilecekti. Ama halkla yapacağımız basın açıklaması yasaklandı. Neden korkuyorsunuz halktan? Bu korku nedendir? Biz her zaman buradayız, burada olacağız. İsteğimiz özgürlüktür, halkın özgürlüğüdür. Her halk kimliğiyle, diliyle özgür yaşamak ister. Faşizm tehditle, korkuyla bir gerçeği ters yüz etmek istiyor. Bugün sadece bu alan ablukaya alınmamış, dört yol kapatılmış, bariyerlerle çevrilmiş. Şehir dışında polisler getirilmiş. 7 günün özeti nedir diye sorarsanız; faşizm yenildi, baskı yenildi.

‘EY AKP, SİZ MİLLETİN İRADESİNİ CEZAEVİNE KOYUYORSUNUZ’

“Ey AKP! Siz savaş politikalarına dönerek kaybettiniz. Binlerce insan bu parka gelip özgürlük, onurlu barış talebini, tecridin kaldırılmasını isteyecekti. Kayyım atamalarıyla da meşru olmadığınız ortaya çıktı. Kürdistan’da ya da Türkiye’de oyunu kime verirse versin kabulümüzdür. Ama siz milletin iradesini cezaevine koyuyorsunuz. 4 milletvekilimizin vekilliğini düşürdünüz. Ey Erdoğan ey hükümet, çağrımız var size. Millet bize sırtını mı döndü? Senin gönderdiğin kayyım, bir de Gültan Kışanak çıksın, Sento Caddesi’nden Kuruçeşme’ye kadar yürüsün, esnaf kimi diyorsa o seçilsin. Sıkıysa çık sokağa, yalan yalan ama yalanın da sonu yoktur. Kentin sokaklarını altından da yapsanız bir anlamı yoktur. Milletin rızası yok.

Biz rıza diyoruz onlar Reza (Zarrab) anlıyor. Ey Vali, Kaymakam siz kente çıktığınızda insanlar size gözbebeğiyle gülüyorsa varsınız. Silahla, tankla topla bunu yapamazsınız. Biz hep buralardaydık, hep olacağız bu topraklarda.”

NÖBET İSTANBUL’A DEVREDİLDİ

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin büyük bir kararlılıkla süreceğini söyleyen Baydemir, şöyle devam etti:

“Vicdan ve adalet bayrağını Amed’den İstanbul’a devrediyoruz. Meclis adeta iktidar partisinin noteri haline gelmiştir. Son iç tüzükle de vekilin konuşması bile yasaklandı. Ne kadar korktuklarını gösteriyor. İç dünyaları kararmış, bu adalet ve vicdan nöbeti bu karanlığı yırtmak içindir. Diyarbakır’dan çalınan bu maya İstanbul’a ulaşacak. Milyonların vicdanı faşizmi geriletecek. Ya bugün sesimizi ortaklaştırıp gür çıkaracağız, çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakacağız ya da çanak tutanlar gibi mahcup olacağız.

‘SİYASİ RAKİPLERİNE DÜŞMAN HUKUKU UYGULUYORSUN’

“Ey Erdoğan, Demirtaş, Yüksekdağ, HDP senin siyasi rakiplerindir. Sen siyasi rakiplerine düşmanlık hukuku uyguluyorsun, bu vesile ile meşruluğunu yitiriyorsun. Darbeciler gelseydi de bunları yapardı. Darbe başarılı olmadı ama şimdi sen aynı şeyleri yapıyorsun. Savaşla kanla sandalye sayısını arttırdın. Ama meşruiyetini yitirdin. Kürt düşmanlığının ülkeyi getirdiği duruma bir bak.

NURİYE GÜLMEN VE SEMİH ÖZAKÇA

“Nuriye ve Semih zorla hastaneye kaldırıldı. Doktorların raporları var; ‘Hayati tehlike var tek başına hayatını idame ettiremez diye  ama cezaevindeler vicdan adalet nerede. Nuriye ve Semih tahliye edilip işlerine geri iade edilmelidir.

İSTANBUL’DAKİ NÖBETÇİ VEKİLLER BELLİ OLDU

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yarın Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda sürdüreceği “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne katılacak HDP’lilerin isimleri belli oldu. İstanbul’daki nöbete HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da katılacak.

Kemalbay’ın yanı sıra nöbete katılacak vekillerin isimleri şöyle: Filiz Kerestecioğlu, Sırrı Süreyya Önder, Nadir Yıldırım, Mithat Sancar, Hişyar Özsoy, Ayşe Acar Başaran, Bedran Öztürk, Erdal Ataş, Leyla Birlik, Sibel Yiğitalp, Erol Dora, İbrahim Ayhan.

Kemalbay, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yarın saat 12.30’da partisinin Meclis grup toplantısı yapacak. Toplantıyla birlikte bir haftalık nöbet de başlamış olacak

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ