Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Wall Street Journal: İncirlik Yerine Erbil

Wall Street Journal: İncirlik Yerine Erbil
  • 18 Temmuz 2016 - 17:10
  • 1.682 kez okundu

ABD’ye, Türkiye’nin kendilerini İncirlik üssünde istememesi durumunda operasyonları Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e kaydırması önerildi.

 

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin başyazısında Türkiye’deki darbe girişiminin muhtemel sonuçları işleniyor.

Darbe girişiminin, Türkiye’deki istikrarı çok tehlikeli bir dönemde tehdit ettiği belirtilen yazıda, “Eğer darbeciler başarıya ulaşsaydı, kalkışmaya karşı çıkan Türkleri bastırmak için şiddete başvurmaları gerekecekti. Mısır’daki darbenin tersine, Türk halkı darbecilerin yanında yer almadı” deniliyor.

WSJ, Fethullah Gülen’in iadesi talebinine değinerek, şu ifadeleri kullanıyor:

“Obama yönetimi Gülen’in iadesi konusunu değerlendireceğini söylüyor. Hiç şüphe yok ki Erdoğan İncirlik üssünü ve IŞİD’e karşı işbirliğini Gülen’in iadesi talebi karşılığında koz olarak kullanacaktır.

Ancak Gülen ve destekçileri darbe girişimini planladıkları suçlamalarını reddediyor. Ancak ortada somut bir delil olmadan gerçekleştirilecek bir iade, ABD için onursuz bir davranış olacağı gibi Obama yönetiminin Erdoğan’ın hiddeti karşılığında bir kişiyi kurban etmesi anlamına gelir.

Eğer Türkiye ABD’yi İncirlik üssünden çıkarmaya çalışırsa Washington askeri operasyonları Kuzey Irak’taki Erbil’e kaydırmayı düşünmeli.

Binlerce asker gözaltına alındı. Belki bu demokratik düzeni yeniden tesis etmek için gerekli olabilir. Ancak aynı şeyi açığa alınan 3 bine yakın hakim ve savcı için söylemek zor.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ