Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Washington Post: Belki Türkiye Tehdit Edilmeli

Washington Post: Belki Türkiye Tehdit Edilmeli
  • 18 Eylül 2017 - 10:42
  • 587 kez okundu

Washington Post, ABD’nin Türkiye’ye silah satışında kesintiye gitmesi çağrısı yaptı. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının ABD’deki eylemcilere saldırısı konusunda ‘sorumluluk almadığını’ belirterek, “Belki de belirli silahların satışının engelleneceğine dair bir tehdit, böylesi bir gaddarlığın bedeli olacağını ifade etmenin daha anlamlı bir yolu olur” denildi.

ABD’nin etkili gazetelerinden Washington Post, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı. “Türkiye, Amerikan topraklarındaki kötücül saşdırı için hâlâ sorumluluk almadı” başlıklı yazıda, ABD’nin Türkiye’ye belirli silahların satışını yasaklaması için Kongre’ye çağrı yapıldı.

‘DİPLOMASİ İŞE YARAMADI’

Başyazıda şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Türk korumaların barışçıl protestoculara karşı şiddet içeren saldırısının üzerinden geçen dört ayda hiçbir şey, Türkiye hükümetinin Amerikan topraklarında demokratik ilkelere yapılan bu saldırı konusunda sorumluluk almasını sağlayamadı. Ne Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen protestolar, ne Kongre’de her iki partinin birden kınaması, ne de Tük güvenlik yetkilileri hakkında iddianame hazırlanması. Belki de belirli silahların satışının engelleneceğine dair bir tehdit, böylesi bir gaddarlığın bedeli olacağını ifade etmenin daha anlamlı bir yolu olur.”

‘KENDİ ÜLKESİNDE GİBİ DAVRANIYOR’

Washington Post sözü buradan, ABD Senatosu Bütçe Komisyonu’nun Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamasına getirdi; komisyon onayının devamı olarak Senato’nun tamamına da tasarıyı onaylama çağrısı yaptı. “Erdoğan’ın [korumalar hakkındaki] iddianameler konusunda ‘Amerika’da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir’ demesi, kendi ülkesinde muhalefet hakkında, özgür basına ve bağımsız yargıya karşı gaddarca sergilediği saygısızlıkla uyumlu” ifadelerini kullanan Washington Post, tasarıyı hazırlayan Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın da “Amerikalı vergi mükelleflerinin ödediği dolarların, Türkiye ve ABD’deki muhaliflere karşı kullanılmasını istemiyoruz” sözlerine yer verdi. Gazete başyazısını şu cümleyle bitirdi: “Kongre tasarıyı onaylamalı ve başkan da imzalamalı.” (DUVAR )

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ