Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Yeni Şafak Yazarı: Binali Yıldırım Son Başbakan Olacak

Yeni Şafak Yazarı: Binali Yıldırım Son Başbakan Olacak
  • 22 Mayıs 2016 - 14:45
  • 418 kez okundu

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ergün Yıldırım, Binali Yıldırım’ın ‘Partili Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı’ olacağını yazdı.

Yeni Şafak gazetesinin yazarlarından Ergün Yıldırım, bugünkü köşesinde, “Binali Yıldırım son genel başkan ve son başbakan olacak” diye yazdı. Yıldırım, Binali Yıldırım’ın görevine Başbakan olarak değil, “Partili Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı’ olarak devam edeceğini ileri sürdü.

Yıldırım, Davutoğlu’nun görevlerinden alınmasını da buna bağlayarak, Davutoğlu’nun “eski tarzda hareket ettiğini”, Binali Yıldırım’ınsa bu boşluğu dolduracağını söyledi.

Ergün Yıldırım’ın yazısının detayları şöyle:
“Bugün Ak Parti yeni genel başkanını seçiyor. Binali Yıldırım, son genel başkan ve son başbakan olacak. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle beraber başlayan sürecin önemli bir durağı bu.

Erdoğan, Türkiye’de halk tarafından cumhurbaşkanı seçildiği andan itibaren Türkiye yeni bir siyasal aşamaya geçti ve yine Erdoğan bu fiili durumu birçok konuşma ve eyleminde de ifade etmekten uzak durmadı. Aslında bu tutumlarıyla başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı da fiili durum haline geliyordu. Erdoğan, klasik bir cumhurbaşkanı değildi ve geride bıraktığı başbakanlık ve genel başkanlık da yine eski biçimiyle sürmeyecekti. Erdoğan, artık halkın seçtiği cumhurbaşkanıydı ve geride kalan da buna eklemlenerek çalışan bir cumhurbaşkanı yardımcısı konumunda yer alacaktı. Yaşadığımız sürecin özeti budur.

Davutoğlu Eski Sisteme Devam Etti

Erdoğan halkın seçtiği cumhurbaşkanı statüsüyle, Davutoğlu ise eski Başbakan ve eski Genel Başkan tarzıyla hareket etmeye devam etti. Oysa bu tarz, yeni siyasal değişim süreci karşısında anlam kaybına uğruyordu. Bundan dolayı her an iki başlılık sorunuyla karşı karşıya geliniyordu. Sorun Davutoğlu’nun kişisel durumuyla alakalı olmanın ötesinde siyasal değişim ile alakalıydı. Ne cumhurbaşkanı eski cumhurbaşkanıydı ne de başbakanlık eski başbakanlıktı. Buna birde Erdoğan’ın karizmatik liderliği, partiyi siyasal hareket olarak dizayn etmesi ve tabanıyla güçlü duygusal bağlar oluşturmasını da eklememiz -if gerekir. Türkiye, bariz bir biçimde köklü bir siyasal sistem değişimine girmiş bulunuyor. Mesele bunun sürdürülmesi, oyunlaştırılması ve tamamlanmasıydı. Aslında yeni anayasa tartışmalarının en önemli ayaklarından birisi de buydu.

(…) Binali, (öznel ya da şahsi olmanın ötesinde) buna karşılık geliyor. Eski siyasal tarzlardan uzaklaşmayı kabul eden ve yeni doğan yapı içinde de yer alamaya aday olan biri. Başka bir ifadeyle eski başbakanlık sistemini terk eden ve halkın seçtiği cumhurbaşkanı ile uyumlu çalışan bir siyasetçi olarak kabul görüyor. Temsil ettiği siyasal tutum budur.

Ak Parti, yeni döneme halkın seçtiği cumhurbaşkanıyla girdi. Ak Parti, doğan yeni sisteme eklemlenerek içinde yaptığı kimi değişmelerle yoluna devam ediyor.

(…) Binali Yıldırım’a kimsenin klasik başbakanlık rolünü yüklemesine gerek yok. Zaten böyle bir beklentinin karşılığı da yok. Bunun düşük profil teziyle ya da Erdoğan’ın tek adam olmasıyla da ilişkisi bulunmamakta. Bütün bunların ötesinde Türkiye’nin klasik oligarşik bürokrasisi, atomik demokratik sistemi ve koalisyoncu parlamenter yapısından tamamıyla kurtulmak için aranan yeni sistem süreciyle alakalıdır. Türkiye bu arayışa halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’la başladı. Artık Ak Parti yeni genel başkanı ve başbakanını buna göre seçerek sürecin büyük bir kısmı tamamlanmış olacak.”

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ