Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Yenikapı’da Kudüs Mitingi: Erbakan’ın Pankartı ile Çağrı

Yenikapı’da Kudüs Mitingi: Erbakan’ın Pankartı ile Çağrı
  • 31 Temmuz 2017 - 10:09
  • 426 kez okundu

Saadet Partisi öncülüğünde İstanbul Yenikapı’da dün düzenlenen mitingde İsrail’in Mescid-i Aksa’da bir süre uyguladığı düzenlemeler protesto edildi. İslam ülkelerine ‘birlik’ çağrısı yapılan mitinginde 1980 yılında Necmettin Erbakan tarafından düzenlenen mitinge açılan ‘Müslümanlar Birleşin’ pankartı açıldı.

İstanbul Yenikapı’da Saadet Partisi öncülüğünde düzenlenen ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da katıldığı ‘Büyük Kudüs Mitingi’ dün gerçekleştirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile İstanbul milletvekilleri İlhan Kesici ve Mahmut Tanal, BBP ve Hüda-Par İstanbul il başkanları da mitinge destek verdi.

Miting kürsüsünde Kudüs’teki Kubbet-üs Sahra’nın altın kubbesinin bir maketi fon olarak kullanıldı.” Hamas’a selam, Filistin’e selam” sloganlarının atıldığı mitingde Türk bayraklarının yanı sıra Filistin ve Hamas bayrakları da taşındı. Kudüs mitingi mehter takımının çaldığı İstiklal Marşı’yla başladı. Hamas Türkiye temsilcisi Cihat Yağmur ile Mısır Müslüman Kardeşler örgütünün temsilcisi Saadet Burhanettin de mitinge katıldı.

‘KUDÜS’ÜN SESİ BU MEYDANDA’

“Bugün burada bizimle bulunan siyasi parti mensuplarına, kıymetli milletvekillerimize teşekkür etmeyi vazife addediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,” Gazze’nin, Batı Şeria’nın, Kudüs’ün sesi bu meydanda. Mahmut Abbas’ın gözü bu meydandadır” diye konuştu. Gazze’nin olduğu kadar Tel Aviv’in de gözünün Yenikapı meydanında olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “Netenyahu’nun da gözü bu meydanda. Onların korkudan bacakları titriyor. Ekranlardan bu alana bakıp, ‘nereden çıktı bu insanlar’ diye derin bir korkunun içine kapılıyor. Burada 80 milyon Türkiye’nin yüreği var. Sizler bir kez daha mazlumlara umut oldunuz” dedi.

‘HARİTALARI YENİDEN ÇİZMEK İSTİYORLAR’

“Siyonistlerin Tevrat’ı değiştirdiklerini” söyleyen Karamollaoğlu,”En büyük amaçları büyük İsrail’i kurmak, onun emniyetini sağlamak. 28 İslam ülkesinin haritasını yeniden çizmek istiyorlar. Ecdadımız geçmişte 19 Haçlı seferini püskürttüğü için ülkemizin güçlü bir devlet olmasını istememektedirler. Bunlar ABD’de bir takım siyasilerin gündeme 30 yıldır istikrarlı şekilde getirdikleri hususlardır” şeklinde konuştu.

temelkaramollaoglu

.

‘İSRAİL İLE PAZARLIK OLMAZ’

“İsrail ile pazarlık olmaz” diyen SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Barış sağlanamaz. Bunlarla yol yürünemez” dedi. Bütün uluslararası kuruluşların İsrail’i korumayı görev kabul ettiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Milli Görüşçüler olarak bizler, Kudüs’ü İslam birliğine giden yolun mihenk taşı olarak gördük. Milli Görüş’ün ilk gününden itibaren hep Kudüs’ü gündemde tutmak için her sene Kudüs mitingleri yapmayı görev gördük. Erbakan hocamızın 1969 yılında Konya’da gerçekleştirdiği ilk mitingi, Kudüs mitingiydi. MSP’nin kapatılmadan önceki son mitingi de, yine Kudüs mitingi olmuştur” diye konuştu.

1980’DEKİ PANKART AÇILDI

Karamollaoğlu’nun konuşması sırasında alanda, konuşmasının sonrasında da kürsüde, “Müslümanlar Birleşin” pankartı açıldı. Aynı pankartın 1980’deki MSP’nin Konya mitinginde de açıldığı öğrenildi.

İİT’YE ELEŞTİRİ

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusunda cılız kaldığını söyleyen Karamollaoğlu, “İİT’nin 57 üyesi var. Dünyanın en zengin kaynakları bu ülkelerde. Dünyanın en genç nüfusu bu ülkelerdedir. Bu kadar zenginlik bizdeyken, İsrail bu kadar rahat hareket edememeliydi” dedi. “Gücünüz adım atmaya yetmiyorsa, hiç olmazsa şu zalim İsrail’le ilişkilerinizi kesiniz” diyen Karamollaoğlu şu çağrıda bulundu, “Sadece Mescid-i Aksa’dan değil, işgal ettiği bütün topraklardan geri çekilinceye kadar, İsrail’le diplomatik ilişkileri kesin… Yok kapitalist ülkelerde itibari yüksekmiş, yok finans kurumlarındaki hakimiyeti tescilliymiş. Bırakın bunları. Bu zulmün geçeceği günler yakındır. Allah’a emanet olun. Biz inanıyoruz ki zafer yakındır. Zafer inananlarındır.”

GÜL’DEN VE HANİYE’DEN MESAJ 

Karamollaoğlu’nun konuşmasının ardından eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül’ün mitinge gönderdiği destek mesajı okundu. Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal de mitinge video konferansla katıldı. Haniye, “Size müjde veriyorum. Mescid-i Aksa’da elektronik kapılar kaldırıldı. Yaş sınırlaması iptal edildi. İnancımız kazandı. Kudüs’ten kardeşlerimizin duruşunu görüyoruz. Kudüs ve Aksa bizimdir. Müslümanlarıdır” dedi. Haniye’nin konuşmasının ardından toplu dua edilmesi ve ezan okunmasıyla miting sona erdi. (İSTANBUL/DHA)

 

mitinggdozel

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ