Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Yıldırım: ABD, YPG’ye Silah Verirse…

Yıldırım: ABD, YPG’ye Silah Verirse…
  • 21 Eylül 2016 - 20:57
  • 6.165 kez okundu

 Başbakan Binali Yıldırım, “ABD, IŞİD’e karşı YPG’ye doğrudan silahlandırmayı düşünüyor” haberlerinin sorulması üzerine “Biz Amerika’yla anlaşamıyoruz” dedi.

New York Times gazetesi, başkanlık süresi bitmeden önce Rakka operasyonunu başlatmak isteyen Obama yönetiminin son gelişmeler üzerine Rojava Kürtlerini IŞİD’e karşı doğrudan silahlandırmayı düşündüğünü yazmıştı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, “Amerikalılara biz bunu açıkça söyledik ve bu konudaki hassasiyetimizi de bildirdik. Hala böyle bir kararın arkasındalarsa bunun ancak esefle karşılarız” diye konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasının ilgili kısmı şöyle:

“PKK’nin isim değiştirmiş uzantısıdır. PKK neyse, PYD de odur. Kürt kardeşlerimizle bir alakası yoktur. Kürt kardeşlerimiz, Türkiye’de, Irak’ta, Suriye’de yaşıyor. Bunlarla ülkemizin hiçbir sorunu yok. Ancak bir terör örgütü ile başka bir terör örgütünü yenmek için mücadeleye girilmez. Amerika ile bu konuda anlaşamıyoruz. Amerikalılara biz bunu açıkça söyledik ve bu konudaki hassasiyetimizi de bildirdik. Hala böyle bir kararın arkasındalarsa bunun ancak esefle karşılarız. Doğru bir iş değildir. Suriye’deki sorunu çözmez. Daha da karmaşık hale getirir. Halbuki zaman artık Suriye sorununun acil olarak çözülme zamanıdır. Bu konuda da herkese tarihi sorumluluk düşmektedir. Aksi halde binlerce onlar insan hayatını kaybediyor, evinden barkından oluyor, yollara düşüyor. Bu ızdırabı artık sona erdirmek hepimizin Suriye’de söz sahibi olan bütün ülkelerin görevidir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ