Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Yıldırım, İhsan Aslan’ın Şüpheli Ölümü Hakkında Soru Önergesi Verdi

Yıldırım, İhsan Aslan’ın Şüpheli Ölümü Hakkında Soru Önergesi Verdi
  • 06 Ekim 2016 - 21:37
  • 554 kez okundu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, İhsan Aslan’ın şüpheli ölümü hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a cevaplaması üzere soru önergesi verdi.

 

ANKARA – HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, İhsan Aslan’ın şüpheli ölümü üzerine verdiği soru önergesi şöyle: “Van’ın merkez İpekyolu ilçesi Hisar Mahallesi’nde ikamet eden İhsan Aslan 25 Eylül 2016 tarihinde yaşamını yitirmiştir.
24 Ağustos 2016 gecesi 51 yaşındaki İhsan Aslan evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. İhsan Aslan, 15 gün boyunca Van İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de gözaltında kalmış, mahkemeye çıkarıldıktan sonra serbest bırakılmıştır. İhsan Aslan gözaltında işkenceye maruz kaldığını, götürüldüğü Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise revire bile alınmadan zırhlı polis otosuna gelen doktorlar tarafından muayene edildiğini ancak işkence gördüğüne dair rapor verilmediğini serbest bırakıldıktan sonra eşine aktarmıştır. İhsan Aslan’ın sağlık durumu gözaltı sonrası günden güne kötüye gitmiş ve 25 Eylül 2016 tarihinde ise fenalaşan Aslan, hastaneye kaldırılana kadar yaşamını yitirmiştir.
İhsan Aslan’ın eşi Nuriye Aslan basına yaptığı açıklamada, 6 ay içerisinde evlerine 8 kez baskın düzenlediğini, baskın esnasında polisin hakaretlerine maruz kaldıklarını ve kundaktaki torununa dahi silah uzatıldığını ve 8. baskında eşinin gözaltına alındığını belirtmiştir. İhsan Aslan’ın serbest bırakıldıktan sonra eşine aktardıklarını eşi şu şekilde belirtmektedir; ‘Bizim eve her baskında çocuklarımıza işkence eden sarı saçlı ve saçını arkadan bağlayan sarışın polis beni sorguya aldı. Ve bana sorguda ilk önce ‘ senin evine 8 kez baskın yaptım ama bir şey bulamadım. Ben ölmesem son bahara kadar senin evine öyle bir darbe vuracağım ki ömür boyunca unutamayacaksın’ dedi. Bende ona ‘Benim evimde hiç bir şey bulamadın niye tehdit ediyorsun. Benim evimde bir şey bulsan ne yaparsan da haklısın’ dedim. Bunun üzerine ayakkabısının burnuyla karın boşluğuma çok sert bir tekme vurdu. Sanırım böbreğime denk geldi ve o günden sonrada kendime gelemedim’.

25 Eylül 2016 tarihinde İhsan Aslan’ın fenalaştığı saatlerde, 112 Acil Servis’inin 1 saat içerisinde 7 kez arandığı fakat buna rağmen “Teröristlerin bulunduğu mahalleye ambulans gönderemiyoruz” cevabının verildiği ve Hisar Mahallesi’nde hastalanıp acil servisi arayan diğer hastalara da benzer cevaplar verildiği iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;
1- Gözaltına alınan İhsan Aslan’ın, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tarafından yapılan muayenesi, zırhlı araç içerisinde mi gerçekleşmiştir? Zırhlı araç içerisinde muayene edilmiş ise nedeni nedir? Bu yeni bir uygulama mıdır?
2- İddia edildiği üzere, İhsan Aslan’ı muayene eden doktorlar, işkence emareleri görmelerine rağmen sahte rapor düzenlemişler midir? Düzenlemişlerse bakanlığınızın konuyla ilgili başlattığı bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır?
3- 25 Eylül 2016 tarihinde 112 Acil Servis’ in kimler görevlidir? Aynı gece 7 kez aranmasına rağmen “Teröristlerin bulunduğu mahalleye ambulans gönderemiyoruz” yanıtına karşı bakanlığınızın başlatmış olduğu bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır?
4- Gözaltına alınmadan önce İhsan Aslan’ın evine yapılan polis baskınlarında, baskın yapan polisler tarafından evdeki bebeklerin dahi ölümle tehdit edilmesine yönelik başlattığınız bir soruşturma var mıdır?
5- İhsan Aslan’ın ölmeden önce belirttiği ‘sarı saçlı ve saçını arkadan bağlayan sarışın polis, ayakkabısının burnuyla karın boşluğuma çok sert bir tekme vurdu’ ifadelerine karşı başlatılan bir soruşturma var mıdır, Varsa ne aşamadadır?
6- Bahsi geçen ‘sarı saçlı ve saçını arkadan bağlayan sarışın polis’ kimdir? Görev ve yetkileri nedir?
7- Tehditle gözaltına alma ve işkence yapma yetkisinin verildiği herhangi bir biriminiz var mıdır?
8- Van’da görev yapan polisler içerisinde ‘Özel Yetkili’ ekipler olduğu yaygın şekilde tarafımıza iletilmektedir. Bu ekipler kimlerdir? Bakanlığınızın görevlendirdiği böylesi ekipler var mıdır? Varsa hangi yasa veya yönetmelik gereği böylesi bir görevlendirme yapılmıştır?”

Çaldıran Ajans

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ