Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

YÖK Başkanı: Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımızı Saygıyla Selamlıyoruz

YÖK Başkanı: Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımızı Saygıyla Selamlıyoruz
  • 18 Temmuz 2016 - 20:25
  • 280 kez okundu

YÖK Başkanı Saraç, “Başkomutanımız, devletimizin başı Sayın Cumhurbaşkanımızı buradan saygı ile selamlıyoruz. Kendisinin gösterdiği yüksek irade, komuta ettiği güçler ve milletin vakur ve inanılmaz duruşu, şükürler olsun ki ülkemizi karanlık gecenin sabahına çıkardı” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, darbe girişimine ilişkin üniversite rektörlerine acil çağrı göndererek toplantı yaptı.

Saraç toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Devletimize, demokrasi ilkelerine olan bağlılığımız”

“15 Temmuz Cuma gecesi, yüce milletin iradesine karşı düzenlenen, demokrasi tarihine kapkara bir leke olarak geçecek bu menfur girişimi nefretle kınadığımızı, millet iradesine sahip çıktığımızı beyan etmek ve devletimize, demokrasi ilkelerine olan bağlılığımızı tüm gücümüzle yüksek sesle hep birlikte ifade etmek amacıyla buradayız.

“Başkomutanımız, devletimizin başı Sayın Cumhurbaşkanımızı buradan saygı ile selamlıyoruz. Kendisinin gösterdiği yüksek irade, komuta ettiği güçler ve milletin vakur ve inanılmaz duruşu, şükürler olsun ki ülkemizi karanlık gecenin sabahına çıkardı.

“Üniversiteler güçlü kurumlardır”

“Üniversiteler ülkelerinin zor günlerinde ayakta duran, parlamaya ve insan sorunlarına bilgelik ile yaklaşmaya devam eden, güçlü kurumlarıdır.

“Sağlam temellerin, kaygan bir zemin haline geldiği günlerde bilgeliğini koruyan ve yön veren kurumlardır. Türk akademik dünyası da aralıksız ve daha da disiplin ile ve her alanda daha da dikkatle çalışmaya devam edecektir.

“Milletimiz, Cumhuriyetimize ve demokrasimize olan inancını bir defa daha ortaya koymuş ve var gücüyle bu değerleri savunmuştur. Biz de hem marifet hem de fazilet sahibi olarak mezun ettiğimiz her evladımızın bu milletin istikbali ve ikbali için çalışacağına gönülden inanıyoruz.

“Türkiye bir demokrasi ülkesidir”

“Hepimiz, buradan Yüce Türk Milletine gururla ve karalılıkla ifade ediyoruz ki, Türkiye bir demokrasi ülkesidir. Üniversitelerimiz, milletinin değerlerine ve devletine bağlı kurumlardır. Yetiştirdiğimiz ve yetiştireceğimiz nesiller, milletin, ay yıldızlı bayrağının ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün sahibidirler.

“Her bir gencimiz, alemleri içinde taşıyan bir değerdir ve bu güç onları zalimin değil mazlumun, anarşinin değil istikrarın, kanunsuzluğun değil hukukun ve kanunların yanında kılar.”

“Vatansever nesiller yetiştirmenin önemi ruh ve vicdan dünyamızın derinden sarsıldığı bugünlerde ne kadar büyük bir ehemmiyet kazandı.

“Vatansever nesiller yetiştirmek”

“Gördük ki vatanseverlik ve vatansever nesiller yetiştirmek tüm 21. yüzyılın değerlerinin en önünde ve üzerindedir. Yetiştirdiğimiz gençler ülkelerine ve milletinin değerlerine bağlı ve bu bağlılığı başka hiçbir aidiyetle kıyaslamayan bir vicdanla donanmalıdırlar: Bunu tam anlamıyla gerçekleştirmeye dünden daha büyük bir azimle çalışacağız.

“Türkiye üniversiteleri bundan sonra da akıl, bilim, iman ve irfanla hiç durmadan yoluna devam edecektir.

“Takdir edersiniz ki; Demokrat bir ülkenin en değerli kaynağı gelişmenin amacı ve aracı olan, insana değer veren sistemlerdir. Bu sistemleri ciddi bir disiplin içerisinde siz yöneteceksiniz.

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir”

“Anayasal olarak Yükseköğretim Kurulumuzun doğrudan bağlı olduğu makamın sahibi olan ve sağlam iradesiyle bu büyük badirenin atlatılmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türk akademik camiasının başkanı olarak bir kez daha engin duygularımızla bağlılığımızı ve bu buhranlı dönemde göstermiş olduğu liderliği dolayısıyla şükranlarımızı arz ederim. Ve son söz: Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.”

İMC

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ