Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

52 Cenaze Kimsesizler Mezarlığına Defnedildi

52 Cenaze Kimsesizler Mezarlığına Defnedildi
  • 10 Mayıs 2016 - 10:34
  • 761 kez okundu

Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar sırasında yaşamını yitiren ve teşhis işlemleri için Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen 17 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi

Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar sırasında yaşamını yitiren ve teşhis işlemleri için Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen 17 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi.

 

Erzurum’da korsan defnedilen cenazelerin sayısı 52’ye çıktı

Hakkari, Yüksekova’da yaşamını yitiren ve teşhis işlemleri için Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen 17 cenazenin tamamı kaçırılarak, kimsesizler mezarlığına defnedildi. Daha önce de 35 cenazenin 15 günü doldurduğu gerekçesiyle kimsesizler mezarlığına defnedildiği öğrenildi.  ATK’de kalan 17 cenaze de Erzurum Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından defnedildi. Cenazelerin ne zaman defnedildiği öğrenilemezken, nereye defnedildiği hakkında da bilgi alınamadı.

Yetkililere ulaşılamıyor 

Konuya ilişkin görüştüğümüz HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Erzurum Başsavcılığı’na ulaşmaya çalıştıklarını ancak telefonlarına cevap verilmediğini söyledi. Cenazelerin defnedildiği bilgilisini morg görevlilerinden aldıklarını belirten Irmak, “Daha önce de Adalet Bakanlığı ile görüştük. Yüksekova’deki yasak halen devam ediyor, aileler mevcut koşullar nedeniyle çıkamıyor. En azından 15 gün süre esnetilebilir dedik. İlgileneceklerini söylediler ama engel olamadık” dedi.

Cenazelerin nereye defnedildiği konusunda bir bilgi alamadığını da sözlerine ekleyen Irmak, cenazelerin numaralandırılarak defnedildiğini ve DNA örneklerinin uyuşması halinde cenazelerin ailelere teslim edilebileceğini söyledi.

52 cenaze kimsesizler mezarlığında 

Yüksekova’dan Erzurum ATK’ye bugüne kadar 77 cenaze getirildi. Cenazelerden 25’i aileleri tarafından teşhis edilerek, teslim alınırken, 35 cenaze ise 15 günü doldurduğu gerekçesiyle korsanvari şekilde kimsesizler mezarlığına defnedilmişti. Son olarak defin işlemi yapılan 17 cenazeyle birlikte toplam Erzurum’da toplam 52 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi. (DİHA)

 

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ