Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Zebari: Referandum için Birçok Öneri Geldi,Hepsini Reddettik

Zebari: Referandum için Birçok Öneri Geldi,Hepsini Reddettik
  • 16 Eylül 2017 - 13:08
  • 822 kez okundu
PDK Politbüro  ve Yüksek Seçim Konseyi üyesi Hoşyar Zebari Arapça yayın yapan Hedes televizyon kanalına verdiği demeçte, BMGK, ABD, İngiltere ve Fransa’nın referandumun ertelenmesini talep ettiklerini söyledi.

 

Hoşyar Zebari sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan Bölgesi yönetimi BMGK’nin yazılı garantisi olursa referandumu erteleyebilir. Şuana kadar referandumun ertelenmesi için birçok öneri geldi. Ama önerilerde Kürtlerin istekleri gözardı edildiği için hepsini reddettik.’’

Referanduma 10 gün kala BMGK, ABD, İngiltere ve Fransa’nın referandumun ertelenmesini talep ettiğini hatırlatan Zebari,  “Ancak ertelenme önerilerinde herhangi bir garanti olmadığı için kabul etmedik. Bir garzanti verip vermiyeceklerini bilmiyoruz’’ dedi.

PDK Politbüro Üyesi Hoşyar  Zebari, referandumun sadece Kürdistan halkının kararı ile ertelenebileceğini belirterek, referandumun belirlenen zamanda yapılacağını yineledi.

Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunun Kürtlerin rüyası olduğunu dile getiren Hoşyar Zebari, Arapların, Türkmenlerin, Hristiyan ve Ezdilerin bunu desteklediğini söyledi.

Kürdistan hükümetinin ‘Kerkük ve Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri’ni referanduma zorladığına’ dair iddiaları yalanlayan   Hoşyar Zebari ‘‘Bu bölgelerdeki il ve ilçe meclislerinin kararı ile referanduma dahil oluyorlar. Onlar kendi geleceklerini ve kaderlerini kendileri belirlemek istiyor. Ve bu hakkı onlara Irak Anayasası veriyor’’ dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ