Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Zilan Katliamı Alındı Ertelenen Mahkemeye Tepki Gösterildi

Zilan Katliamı Alındı Ertelenen Mahkemeye Tepki Gösterildi
  • 15 Temmuz 2016 - 12:23
  • 175 kez okundu

Erciş Belediyesi devam eden Temmuz Ayı Meclis toplantılarının bugün gerçekleşen son oturumunda ,1930 yılında Geliyê Zilan’da katledilenler anılarak geçtiğimiz gün görülen mahkemede eş başkanların tahliye edilmemesine tepki gösterildi.

 

Erciş Belediyesi, Temmuz ayı olağan meclis toplantısına devam ediyor.Belediye Toplantı ve Konferans Salonunda yapılan toplantıya Erciş Belediyesi eş başkan vekili Güler Avcı ile DBP’li ve AKP’li meclis üyeleri katıldı. Eş başkan vekili Güler Avcı Başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısının son oturumuna açılış, yoklama ve gündem maddeleri okunarak başlandı.Gündem konularına geçilmeden önce gündem dışı olarak söz hakkı alan DBP’li meclis üyeleri,13 Temmuz 1930 yılında Geliye Zilan’da katledilen 15 bin kişi anarak başladığı konuşmasında katliamı kınarken,geçtiğimiz gün Erciş Adliyesinde görülen ve aralarında belediye eş başkanları Abdurrahman Çağan ve Diba Keskin’in de bulunduğu onlarca siyasetçinin tahliye edilmemesini tepkiyle karşıladı.

”Zilan’la yüzleşilmedi”

Gündem dışı konu hakkında söz alan DBP Grubu meclis üyeleri 13 Temmuz 1930 yılında ilçeye bağlı Zilan bölgesinde gerçekleşen harekatla yaşamını yitirenleri anarak , söz konusu katliam ile henüz yüzleşilmediğini belirtti.Konuşmanın devamında resmi kayıtlara göre on beş bin kişinin yaşamını yitirdiği ve kırka yakın köyün haritadan silindiği kaydedildi.

”Yargılama ; senaryosu yazılmış bir tiyatroydu ”

14 Temmuz’da görülen ve aralarında aylardır tutuklu bulunan eş başkanlar Abdurrahman Çağan, Diba Keskin ile belediye meclis üyeleri ve çok sayıda siyasetçinin yargılandığı davanın 3. duruşmasında tahliye kararının çıkmamasına da tepki gösteren DBP grubu meclis üyeleri , Yargılamanın senaryosu hazırlanmış bir tiyatro olduğu ve hukuki bir boyutunun olmadığını dillendirdi.

Söz konusu konuşmalardan sonra meclis görüşmeleri belirlenen gündem maddeleri ile devam etti.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ